• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ursula fon der Lajen u centru skandala zbog Fajzer vakcina: Isplivale poruke o milionskom ugovoru

Autor Ivana Lazić

Ursula fon der Lajen ove nedjelje suočava se sa reputacijskom krizom zbog nabavke vakcina protiv kovida.

 Ursula fon der Lajen skandal zbog nabavka vakcina Izvor: Profimedia

Pritisak na fon der Lajen dodatno raste nakon što je Evropsko javno tužilaštvo (EPO) potvrdilo da sprovodi istragu o načinu na koji je Evropska komisija upravljala nabavkom vakcina tokom pandemije.

Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, suočiće se ove nedjelje sa jednom od najvećih reputacijskih prijetnji otkako je preuzela vođstvo EK. Naime,Opšti sud Evropske unije u srijedu će odlučiti o tome da li je Komisija prekršila pravila transparentnosti odbijanjem da objavi SMS poruke koje je fon der Lajen razmjenila sa izvršnim direktorom Fajzera Albertom Burlom tokom pregovora o ugovoru vrijednom više milijardi evra za nabavku vakcine protiv COVID-19.

Odluka bi mogla imati dalekosežne posljedice ne samo za predsjednicu Komisije već i za način na koji evropski zvaničnici vode pregovore iza zatvorenih vrata. To bi takođe moglo ozbiljno da zaseni početak njenog drugog petogodišnjeg mandata, koji je počeo 1. decembra.

Prema pisanju časopisa "Politiko“ , suština pravne bitke leži u pitanju da li tekstualne poruke koje sadrže informacije vezane za političko donošenje odluka treba smatrati zvaničnim dokumentima i stoga podlježu pravilima transparentnosti. I dok zagovornici transparentnosti i mnogi pravni stručnjaci smatraju da takve poruke treba da budu dostupne javnosti, Komisija tvrdi suprotno. Slučaj je posebno osjetljiv jer je fon der Lajen lično odobrila najveći ugovor o vakcini potpisan u ime EU – sporazum sa Fajzerom o nabavci čak 1,8 milijardi doza.  

(MONDO)

Pročitajte i ovo:

Još iz INFO

Komentari 4

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Jaaa

Kupovala vijagru za eu parlamentarce, kakve vakcine

Mnk

I onda ona dodje nama da drzi neka pradavanja o postenju.

Cova

I onda ona i njoj slicni nama drze lekcije neke. Majko mila kuda ide ovaj svijet

Blup

U sta je ta skandala upletena Bog dragi zna samo.

MONDO REPORTAŽE