• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU i Kina o o bilateralnim odnosima

Ljubljana domaćin sastanka EU i Kine o trgovinskim i političkim odnosima, kao i mnogim drugim međunarodnim pitanjima.

 EU i Kina o o bilateralnim odnosima Izvor: MONDO

Na sastanku "trojke" Evropske unije i Narodne Republike Kine u Ljubljani u ponedeljak razgovarano je o bilateralnim odnosima, napredovanju u pregovorima o partnerstvu i sporazumu o saradnji, ljudskim pravima, klimatskim promenama i međunarodnim pitanjima u Aziji.

Slovenački ministar inostranih poslova Dimitrij Rupel ocenio je odnose između dve strane kao dobre, a sastanak kao zanimljiv i prijateljski, prenela je slovenačka nacionalna novinska agencija STA.

Na sastanku kojim su predsedavali ministar Rupel u svojstvu predsedavajućeg Saveta EU za spoljnopolitička i opšta pitanja i njegov kineski kolega Jang Đieči, dve delegacije su razmenile mišljenja o situaciji u Mjanmaru, Iranu, Africi i regionalnim grupacijama u istočnoj Aziji.

Rupel je izjavio na konferenciji za novinare da su dve strane zaključile da dele gledišta po mnogim pitanjima.

NR Kina je drugi najveći ekonomski partner EU, najmoćijeg privrednog bloka u svetu.

Obim trgovine između EU sa 500 miliona stanovnika i NR Kine sa 1,3 milijarde žitelja porastao je u periodu između 2000-te i 2006. godine za više od 150 odsto i dostigao 258,1 milijardu dolara.

U 2006. je EU imala deficit u privrednoj razmeni sa NR Kinom od 130 milijardi dolara.

Podvlačeći da se svet suočava sa mnogobrojnim izazovima Rupel je ocenio da konstruktivna rešenja zahtevaju tesnu saradnju, a sadašnji izazovi "zajednički odgovor Kine i EU", navodi se u saopštenju za štampu slovenačkog predsedništva EU.

Rupel je rekao da EU budno i sa dozom zabrinutosti prati događaje na Tibetu.

"Izneli smo jasan stav da nasilni protesti nisu prihvatljivi i podvukli potrebu za sadržinskim i konstruktivnim dijalogom koji bi vodio računa o zabrinutosti koju je izrazio narod Tibeta i uzeo u obzir teritorijalni integritet i suverenitet Kine", kazao je Rupel.

Rupel je pozdravio odluku vlasti u Pekingu o dijalogu sa izbeglim tibetanskim verskim vođom dalaj lamom i njegovim predstavnicima o svim pitanjima vezanim za tu autonomsku oblast u NR Kini, osim o suverenosti, navedeno je u saopštenju.

"Otvaranje Tibeta spoljnom svetu bi povećalo transparentnost i sami tim ublažilo međunarodnu zabrinutost", ocenio je Rupel.

EU je izrazila zabrinutost zbog uskraćivanja slobode govora i, u okviru teme ljudskih prava, uvođenja oštrijih propisa za strane novinare, uslove rada kineskih novinara i kontrolu Interneta, rekao je Rupel.

Rupel je naglasio da je, takođe, "EU pozvala sve strane da nastave sa pozitivnom potezima usmerenim ka završnoj deklaraciji o svim nuklearnim programima Severne Koreje".

U delegaciji EU su i visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana, komesar za spoljne poslove Benita Ferero-Valdner i Alen Žuajande, državni sekretar u ministarstvu inostranih poslova Francuske koja treba 1. jula da preuzme predsedavanje EU.

(Tanjug/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE