• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Irsko "Ne" Lisabonskom ugovoru

Na referendumu 53,4 odsto građana Irske odbacilo Ugovor Evropske unije iz Lisabona o reformama ove zajednice evropskih zemalja.

 Irsko "Ne" Lisabonskom ugovoru Izvor: MONDO

Zvanični rezultati potvrdili su u petak da su građani Irske na referendumu odbacili reformski Ugovor Evropske unije iz Lisabona sa 53,4 odsto glasova protiv, prenose agencije.

Prema zvaničnim podacima 862.415 glasača je bilo protiv Ugovora a 752.451, odnosno 46,6 odsto bilo je za, uz izlaznost od 53,1 odsto.

Rezultati su objavljeni posle celodnevnog brojanja koje je pokazalo da su glasači sa sela i iz radničkih sredina masovno odbili plan EU da modernizuje svoje institucije i pojednostavi donošenje odluka u skladu sa njenim širenjem od 2004. godine.

Irska je jedina zemlja koja je Lisabonski ugovor, u skladu sa ustavom, morala da usvoji na referendumu. Druge članice EU Ugovor iz Lisabona mogu da ratifikuju u nacionalnim skupštinama.

Irsko odbijanje znači da Ugovor ne može da stupi na snagu 1. januara 2009. godine, kao što je planirano, pošto je predviđeno da svih 27 zemalja članica EU treba da ga prethodno ratifikuje. Do sada je 18 zemalja EU ratifikovalo taj dokument.

Irski premijer Brajan Kouven će se iduće nedelje sastati sa drugim liderima Unije kako bi pokušali da se dogovore o daljim koracima.

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo apelovao je ranije u petak na sve države EU da nastave proces ratifikacije Ugovora iz Lisabona, bez obzira na to što su građani Irske rekli "Ne".

"Irsko 'Ne' nije rešilo probleme zbog kojih je Ugovor iz Lisabona napravljen... Evropska komisija veruje da bi proces ratifikacije trebalo da se nastavi u preostalim državama po predviđenom planu", navodi se u saopštenju Baroza.

Evropski komesar pozvao je irskog premijera da na sledećem samitu EU u utorak u Briselu iznese svoje viđenje posledica irskog referenduma . Barozo je kazao da je to pravo mesto na kojem bi evropske vođe trebalo da usvoje "zajedničku odluku" o tome šta dalje.

U komentaru ishoda referenduma u Irskoj, slovenački premijer Janez Janša, rekao je da je njegova zemlja, trenutni predsedavajući EU, duboko razočarana ovim rezultatima, iako poštuje volju irskih građana.

"Sledeće nedelje, šefovi država i vlada članica EU, sastaće se u Briselu na skupu Evropskog saveta. Pozivam irskog premijera da objasni razloge iz kojih su irski građani idbacili Sporazum," naveo je Janša u saopštenju za javnost.

Janša je dodao i da su Lisabonski sporazum već ratifikovale dve trećine članica EU, kao i da je taj dokument neophodan da bi Evropa bila efikasnija, demokratičnija i transparentnija, prenela je slovenačka nacionalna novinska agencija STA.

Lisabonski sporazum potipisali su svi lideri EU u Lisabonu 13. decembra 2007, posle višegodišnjih pregovora o institucionalnim pitanjima i neuspelog usvajanja Evropskog ustava 2005. zbog protivljenja građana Francuske i Holandije na referendumima u dvema zemljama.

Nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Francuske Nikola Sarkozi su se u zajedničkom saopštenju izjasnili za nastavak procesa ratifikacije Ugovora iz Lisabona.

U saopštenju objavljenom u Berlinu se navodi da je dvoje državnika "sa nužnim poštovanjem primilo k znanju odluku građana i građanki Irske, iako zbog nje žale".

"Šefovi država ili vlada svih 27 članica EU su potpisali Ugovor iz Lisabona i on je već ratifikovan u 18 zemalja. Zato očekujemo da će ostale zemlje članice nastaviti proces ratifikacije", navodi se u saopštenju.

Merkel i Sarkozi su izrazili uverenje da su "noviteti sadržani u sporazumu iz Lisabona nužni da bi EU postala demokratskija i sposobnija za delovanje".

Kancelarka je najavila da će narednog četvrtka, uoči samita šefova država ili vlada EU, u saveznom parlamentu podneti vladin izveštaj o situaciji u EU.

Političari više nemačkih stranaka su izrazili žaljenje zbog ishoda referenduma u Irskoj i zatražili nastavak procesa ratifikacije Lisabonskog ugovora.

Iako su odbacili ideje o isključivanju Irske iz EU, političari više stranaka u Berlinu su se pokazali otvorenima za ideju "ponovnog osnivanja EU".

(agencije/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE