• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nove tri "potjernice" Vizentala

Centar "Simon Vizental" objavio je da su tri nova imena dodata na listu najtraženijih nacističkih ratnih zločinaca.

 Nove tri "potjernice" Vizentala Izvor: MONDO

Centar "Simon Vizental" objavio je, povodom Dana sjećanja na holokaust, da su tri nova imena dodata na listu najtraženijih nacističkih ratnih zločinaca, od kojih se dva trenutno nalaze u Kanadi, a jedan u Mađarskoj.

Centar "Vizental", čije je sjedište u Los Anđelesu, koji se bavi "lovom" na ratne zločince, dao je toj zemlji negativnu ocjenu u gonjenju nacista unutar svojih granica.

Jedan od osumnjičenih je Vladimir Katriuk, za koga se vjeruje da je bio komandir jedinice ukrajinske armije, koja je počinila masovno ubistvo u Ukrajini, a drugi je Helmut Oberlander, koji je navodno služio u jednoj od mobilnih ubilačkih jedinica - einsacgrupen, koja je pogubila mnogobrojne Jevreje u južnoj Ukraniji.

Katriuk je pobjegao u Kanadu poslije rata, ali je 1999. godine, nakon što su vlasti otkrile njegovu prošlost, lišen državljanstva te zemlje, koje mu je vraćeno 2007. i ratifikovano u kanadskom sudu tri godine kasnije.

Međutim, novi dokazi su nedavno izbili na vidjelo o njegovim ratnim zločinima i Centar se nada da će se slučaj preispitati.

Oberlander, takođe, ima kanadsko državljanstvo, koje mu je oduzeto zbog nacističke prošlosti i poslije vraćeno. Jedinica u kojoj je služio je ubila više od 23.000 ljudi, najviše Jevreja, kako se vjeruje.

Treći čovak je Laslo Čatari, koji je kao policijski komandant u Slovačkoj igrao ključnu ulogu u deportaciji 15.700 Jevreja u Aušvic u proljeće 1944. godine. Poslije rata on je pobjegao u Kanadu, a nakon što je izgubio državljanstvo 1997. napustio je tu zemlju i sada živi u Mađarskoj.

"Uprkos preovlađućoj pretpostavci da je isuviše kasno da se nacističke ubice izvedu pred lice pravde, podaci jasno dokazuju suprtno", istakao je Efraim Zurof, direktor izraelskog predstavništva tog centra.

On je precizirao da se radi o pokušajima suđenja bar nekolicini tih zločinaca u narednim godinama.

"Iako se uopšteno pretpostavlja da su godine osumnjičenih najveća prepreka za sudsko gonjenje, u mnogim slučajevima radi se o nedostatku političke volje, više od bilo čega drugog", kazao je Zurof.

U posljednjih 11 godina oko 90 nacističkih zločinaca je u zemljama širom svijeta proglašeno krivim za zlodjela u Drugom svjetskom ratu i 80 novih optužnica je podignuto protiv osumnjičenih, a više od 3.000 novih istraga je otvoreno, rekao je on.

Zurof je posebno skrenuo pažnju na vlade Latvije, Litvanije, Estonije i Ukrajine, uz Švedsku i Norvešku, za koje kaže da odbijaju da sude osumnjčenima zbog zastarijevanja slučaja.

S druge strane, Centar "Vizenntal", osim pohvala njemačkim vlastima, daje visoke ocjene SAD, Italiji, Španiji i Srbiji za njihov doprinos gonjenu onih koji su počinili zločine.

Tužilaštvo u Mađarskoj dobilo je, takođe. visoke ocjene za svoje napore, ali su mađarski sudovi kritikovani jer ne sude osumnjičenim zločincima, prenijeli su izraelski mediji.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE