• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina: "Bjekstvo iz Šošenka" prognano s neta

Kineski cenzori Interneta blokirali su danas sve upite na sajtovima o odbjeglom slijepom disidentu Čenu Guangčengu.

  Kina: "Bjekstvo iz Šošenka" prognano s neta Izvor: MONDO

Za njega se spekuliše da je pod zaštitom američkih diplomata, a Kina je blokirala i pretragu za film "Bjekstvo iz Šošenka" koji se vezuje za ovaj slučaj.

Čen je pobjegao prošle nedjelje iz kućnog pritvora uz pomoć prijatelja i iskrao se iz sela u kome je živio, "ispred nosa" desetak čuvara. Kineski disident Hu Đia i drugi aktivisti tvrde da je Čen u americkoj ambasadi u Pekingu i da je zatražio azil.

Slučaj predstavlja veliku neprijatnost za kineske vlasti i potencijalno je veći problem u odnosima Pekinga s Vašingtonom pa kineska cenzura nastoji da spriječi sve komentare o tome na Internetu.

Pretraga sa Čenovim imenom, ali i kineski nazivi za "Šošenka", "slijepca" i "ambasadu", kao i ime Čenovog sela Dongšiga, nedostupni su na Sina Veibo, kineskoj vodećoj društvenoj mreži.

Takođe je blokiran i "UA898", broj direktnog leta "Junajted erlajna" iz Pekinga za Vašington, nakon što su korisnici sajta spekulisali o mogućnosti da Čen dobije azil u SAD.

Danas je disident Hu rekao AFP-u da je Čen u američkoj ambasadi u Pekingu. Ambasada i Stejt depertment su odbili da potvrde ili demantuju te tvrdnje.

Među drugim blokiranim pojmovima nalaze se i imena Čenovih rođaka kao i ime jedne žene, He Peirong, koja mu je navodno pomogla da pobjegne.

Pretraživači dobijaju poruku da rezultat ne može da se pokaže zbog "odgovarajućih propisa".

Čen je kao advokat poznat po obelodanjivanju kršenja ljudskih prava u okviru "politike jednog djeteta". On je, kako kaže, u ilegalnom pritvoru boravio od septembra 2010. godine, a na Internet je postavio video-snimak u kome tvrdi da je više puta bio pretučen.

Kineski aktivista je prethodno u zatvoru boravio četiri godine zbog obelodanjivanja slučajeva prisilno vršenih abortusa i sterilizacije u Kini.

Neki kineski korisnici društvene mreže koristili su karaktere za film "Bjekstvo iz Šošanka" koji su povezivali sa bjekstvom slijepog aktiviste.

"Bjekstvo iz Šošenka" je film iz 1994. sa Timom Robinsom i Morganom Frimenom, po knjizi Stefana Kinga, o bjekstvu zatvorenika iz jednog američkog zatvora.

Kineski sistem cenzure, poznat kao "Veliki vatreni zid", redovno blokira sadržaje koji su politicki osjetljivi ili su neugodni po komunističku partiju i vladu.

Kineška štampa i drugi mediji u zemlji nisu ovih dana spominjali Čenov slučaj.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE