• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Italijansko selo želi u Austriju

Jedno malo selo skriveno u Alpima na severu Italije želi da se otcepi od Rima i pripoji Austiji jer ih je država sasvim zapostavila.

 Italijansko selo želi u Austriju Izvor: MONDO

Kosovo bi moglo da postane presedan za mnoga područja u svetu, slažu se analitičari, ali malo ko je mogao očekivati da bi se težnjama Baska, ili stanovnika Abhazije, Južne Osetije i Pridnjestrovlja mogla pridružiti i idilična italijanska sela.

Jedno malo selo skriveno u Alpima na severu Italije, planira veliku revoluciju protiv moćnog Rima i traži da se pripoji Austriji.

Za razliku od pomenutih slučajeva, gde je secesionizam inspirisan nacionalnim projektom ili barem nacionalnom pripradnošću, mesto San Pjetro di Kadore želi da se pripoji zemlji sa kojom nema zajedničku ni granicu, ni istoriju, pa ni jezik.

Njegovi stanovnici su nezadovoljni zbog toga što im Rim poklanja premalo pažnje i novca, a nadaju se da bi ih Austrija bolje tretirala.

"Kao gradonačelnik, zakleo sam se na odanost italijanskom ustavu i ne mogu javno da podržavam bilo kakav secesionistički pokret, ali sam svojim sugradjanima rekao da ih neću sprečavati ukoliko žele da pokušaju da se pridruže Austriji" rekao je nemačkoj agenciji DPA gradonačelnik San Pjetra Silvano Pontil Skala.

Inače, secesionističke težnje nisu ništa novo u ovom regionu.

Nekoliko drugih mesta već je izrazilo želju da se pridruži bogatijim regijama kao što su Friuli Venecija Djulija, ili Južni Tirol.

Južni Tirol, koji je bio deo austrougarskog carstva do kraja Prvog svestskog rata uživa popularnost kod nezadovoljnih italijanskih opština zbog toga što se izborio za autonomiju koja se ogleda pre svega na poreskom planu.

Tokom proteklih osam meseci osam italijanskih opština se referendumima izjasnilo za ovaj potez.

Najskoriji i najpoznatiji primer je skijaški centar Kortina D'Ampeco, koja je ubedjena da sa svojim prihodima bila rado primljena u Južni Tirol.

Ipak, kada je reč o San Pjetru i težnjama za pripajanje Austriji, prepreka ima mnogo i to ne samo u domenu medjunarodnog prava.

I gradonačelnik San Pjetra uvidja da je inicijativa njegovih meštana teško ostvariva.

"Ona je u stvari usmerena na to da se Rimu stavi do znanja da treba da ukine privilegije date autonomnim oblastima... Nažalost, Rim ne sluša našu poruku", rekao je on.

Prvi problem je geografija.

San Pjetro di Kadore od Austrije deli 60 kilometara neprohodnog planinskog terena, a istorijske veze su u najmanju ruku "nategnute" i sastoje se u kratkotrajnom intervalu tokom 19. veka kada je Veneto bio deo Habzburške monarhije.

Povrh svega, stanovnici San Pjetra i ne govore nemački, "ali to je najmanji problem" smatra gradonačelnik.

"Naše primedbe su legitimne, država je napustila planinske gradove", rekao je on.

Po njemu, meštanima je toliko dosta svega da žele da napuste ne samo svoju regiju Veneto već i samu Italiju čije su ih vlasti u Rimu potpuno zanemarile.

San Pjetro di Kadore je živopisno mestašce smešteno u području Beluna u regiji Veneto, ali jedino što turista tamo može da poseti je lokalna taverna. Sve ostalo je u raspadanju, a meštani se žale da nemaju ni posla, ni perspektive.

Oni za to krive Rim. Porezi koje plaćaju koriste se za pomoć siromašnom jugu Italije.

"Ovde u Venetu, na svakih 10 evra koje od nas uzmu, vrati nam se samo dva, a i to ako imamo sreće", rekao je Skala.

"Treba samo da se odvezete 45 minuta dalje do najbližeg grada u Južnom Tirolu i možete golim okom da vidite bogatstvo koje se tamo ulaže u razvoj. Bogatstvo koje mi nemamo" rekao je on.

Bilo kako bilo, slučaj San Pjetra je pobudio veliko interesovanje austrijskih medija i zadao glavobolje pravnim ekspertima.

Bernard-Kristijan Fank sa katedre za pravo Univerziteta u Beču smatra da je ovaj "hipotetički slučaj" teoretski izvodljiv.

"To bi teoretski bilo moguće kada bi se sa Italijom sklopio sporazum u skaldu sa medjunarodnim pravom, a zatim se unele odgovarajuće modifikacije u austrijski ustavni zakon", rekao je on.

Medjutim, ostaje pitanje da li je takav potez u skladu sa Austrijskim državnim ugovorom iz 1955. godine koji nalaže da austrijska teritorija ostane u okviru granica od pre 1938. godine.

(Tanjug/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE