Španski premijer Marijano Rahoj objavio poreske prijave, kako bi negirao izvještaje da su on i saradnici prisvajali novac sa tajnih računa.
Na veb sajtu španske vlade objavljena su dokumenta, koja detaljno pokazuju kolike je Rahoj imao prihode i koliko je plaćao porez, od 2004. do 2012. godine.
Rahojeva vladajuća Narodna partija takođe je objelodanila svoje račune za posljednje četiri godine, da bi negirala medijske optužbe za korupciju.
Rahoj je u ponedjeljak, poslije sastanka sa kancelarkom Angelom Merkel, rekao da su medijske optužbe za korupciju protiv njega "potpuno lažne" i obećao da vlada neće dozvoliti da skandali zaustave reformski kurs zemlje.
Ipak, zbog tvrdnji da je dobijao novac sa tajnih računa svoje konzervativne Narodne partije Rahoju je sada teže da pred građanima opravda mjere štednje poput smanjenja plata i penzija.
Rahoj odbacuje pozive opozicije i demonstranata da podnese ostavku, ali mnogi Španci su bijesni zbog skandala u trenutku kada im Rahojeva vlada smanjuje plate i povećava poreze, a stopa nezaposlenosti iznosi 26 odsto.
Skandal je takođe uzdrmao povjerenje investitora u Španiju i doveo do pada vrijednosti akcija na madridskoj berzi, koja je ipak danas zabilježila izvjestan oporavak.
Opoziciona Socijalistička partija, međutim, smatra da Rahoj nije učinio dovoljno time što je objavio poreske izvještaje, prenio je Rojters.
"Špancima je dosta da čekaju odgovore koje nikad neće dobiti", rekla je portparolka socijalista, Soraja Rodrigez novinarima u Valjadolidu.
Prema objavljenim dokumentima, Rahoj je, za navedeni period, godišnje zarađivao oko 147.620 evra kao poslanik, a platio je porez u iznosu od 870.292 evra za osam godina.
List "Pais" nedavno je objavio odsječke rukom pisanih računa iz prethodne dvije decenije, za koje navodi da su bili u posjedu blagajnika Narodne partije, a u kojima su navedene donacije brojnih kompanija, uglavnom iz građevinskog sektora, i redovne isplate hiljada evra Rahoju i drugim stranačkim liderima.
Skandal oko navodne korupcije u Narodnoj partiji uticao je na popularnost Rahoja, u vrijeme kada se zemlja bori sa dubokom recesijom, rekordnom nezaposlenošću i fiskalnom krizom koja bi Španiju mogla da primora da zatraži međunarodnu pomoć.
Čak i ako su navodi o isplatama tačni, one nisu nužno nelegalne, budući da je političkim strankama u Španiji donedavno bilo dozvoljeno da primaju anonimne donacije, a ukoliko su stranački lideri date iznose naveli u poreskim prijavama, takve isplate bi bile po zakonu.
Račune koje je objavio "Pais" vodila su dvojica bivših blagajnika Narodne partije, od kojih je jedan, Luis Barsenas, odstupio sa funkcije 2009, kada je pokrenuta istraga oko njegovog navodnog učešća u ilegalnim platnim šemama.
Istragom, koja još traje, nedavno je otkriveno da je Barsenas imao bankovni račun u Švajcarskoj, na kom je u jednom trenutku držao čak 22 miliona evra.
(Tanjug Foto Beta AP)