• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čurkin: Negativan primjer Haškog tribunala

Ambasador Ruske federacije pri UN Vitalij Čurkin oštro kritikovao rad Haškog tribunala.

 Čurkin: Negativan primjer Haškog tribunala  Izvor: MONDO

On je istakao da je Rusija, kao jedan od osnivača Nirnbeškog suda, od početka podržavala mehanizme međunarodne pravde.

"Slažemo se da krivično pravosuđe i pomirenje moraju ići ruku pod ruku, ali ne možemo da prihvatimo princip odmazde po svaku cijenu", rekao je ruski ambasador u javnoj debati o radu međunarodnih krivičnih tribunala i njihovoj ulozi u pomirenju u sjedištu UN.

"Bez obzira na teškoće, mi vjerujemo da utvrđivanje činjenica i privođenje krivaca pravdi mogu da doprinesu normalizaciji i pomirenju, ali samo ako su ti procesi nepristrasni i depolitizovani," rekao je on.

Čurkin smatra da u dosadašnoj praksi ad hok tribunala postoje pozitivni i negativni primjeri, a da je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju definitivno negativan primjer.

Navodeći apsurdno "dugotrajne procese" tokom kojih su neki okrivljeni umrli i "neprihvatljivo dug pritvor Vojislava {eselja," on je posebno kritikovao postupak koji je doveo do nedavno oslobađanja hrvatskog generala Ante Gotovine i lidera OVK Ramuša Haradinaja.

"Nonšalantnost sa kojom je sa tri glasa prema dva opovrgnuta prvostepenta jednoglasna presuda Gotovini i Markaču za masovna ubistva i deportaciju srpskog stanovništva koja je bila zasnovana na godinama istrage je zapanjujuća," ocijenio je Čurkin.

"Sumnjamno da je ova odluka donijeta na pravnim osnovama," dodao je on ističući da u ovim slučajevima pravda nije zadovoljena, jer nije utvrđeno ko je kriv za počinjene zlocine.
Slično je bilo sa slučajem Hardinaj tokom koga su svjedoci zastrašivani i čak fizički eliminisani u atmosferi nekažnjivosti na Kosovu i u prisustvu međunarodnih snaga, istakao je Čurkin.

"Kao u slučaju Gotovine, ubistva i mučenja su bili evidentni, ali niko nije proglašen krivim."
Ruski ambasador zato kaže da je legitimno pitanje da li takvo sudsko tijelo, "koje djeluje usredsređeno na stvaranje kompleksa krivice kod samo jednog naroda, a na pranje krivice kriminalaca druge strane u sukobu može da doprinese pomirenju na zapadnom Balkanu."

Očigledno je da ne može zaključuje Čurkin i napominje da je to otišlo tako daleko da se čini da Haški tribunal nije u stanju da se izbori sa sopstvenom organizacionom i proceduralnom krizom.

"Savjet bezbjednosti zato mora da preduzme odlučne korake da mu pomogne da izađe iz ćorsokaka u kome se našao," upozorio je on.

Srećom, današnje međunarodno pravosuđe nije ograničeno na rad Haškog tribunala, zaključio je Čurkin izražavajući podršku Međunarodnom krivičnom tribunalu.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE