• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina: Meso pacova prodavali kao jagnjetinu

Kineska policija je razbila kriminalni lanac koji je prodavao meso pacova i lisica kao jagnjetinu.

 Kina: Meso pacova prodavali kao jagnjetinu Izvor: MONDO

Ministarstvo za javnu bezbjednost je objavilo rezultate tromjesečne istrage protiv narušilaca prehramebene bezbjednosti, istakavši u saopštenju da su vlasti istražile više od 380 slučajeva i uhapsile 904 osumnjičena lica.

Među uhapšenima su 63 osobe koje su navodno vodile poslove u Šangaju i priobalnom gradu Vusji. Oni su kupovali meso lisica, lasica, pacova i drugih životinja koje nije bilo testirano na kvalitet i ispravnost, prerađivali ga uz dodavanje aditiva, kao što je želatin i prodavali kao jagnjetinu.

Takvo meso je prodavano na poljoprivrednim pijacama u provinciji Ðengsu i u Šangaju, prenijela je agencija AP.

Uprkos višegodišnjim skandalima s ispravnošću hrane - od zagađenosti mlijeka jednom industrijskom hemikalijom do korišćenja industrijskih boja u jajima - Kina ne uspijeva da očisti svoj lanac isporuka hrane.

Danas je Vrhovni narodni sud Kine izdao smjernice kojima se poziva na strože kažnjavanje za proizvodnju i prodaju nebezbjednih prehrambenih proizvoda, kao najnoviji odovor na prehrambene skandale koji su razgnijevili kinesku javnost.

Taj najviši kineski sud je saopštio da će biti označena kao zločin djelovanja, poput prodaje prehrambenih proizvoda s prekomjernom količinom hemikalija ili izrađenih od životinja koje su uginule od bolesti ili nepoznatog uzroka.

Kineski kodeks kažnjavanja, koji zabranjuje nebezbjednu ili zagađenu hranu, ne precizira koje se radnje smatraju kršenjem zakona.

Krivotvorenje hrane za bebe kojoj u opasnoj mjeri nedostaju hranljivi sastojci takođe se, prema smjernicama, smatra zločinom i krivično se kažnjava, kao i nemarni vladini prehrambeni inspektori koji takođe podležu krivičnoj kazni.

Vrhovni sud je naveo da je 2.088 ljudi sudski gonjeno u periodu 2010-2012. u okviru 1.533 slučaja s narušavanjem propisa o bezbjednosti hrane. Broj takvih slučajeva je u oštrom porastu u posljednjih nekoliko godina. Kineski sudovi su, na primjer, vodili 861 slučaj zagađenja hrane u 2012, u poređenju sa 80 takvih slučajeva u 2010.

"Situacija je zaista žalosna i nanijela je veliku štetu ljudima", ocijenio je sudija Vrhovnog suda Pei Sjending i dodao da "to više ne možemo tolerisati i moramo oštro kažnjavati te zločince".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE