• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sojuz se uspješno prizemljio u Kazahstan

Svemirska kapsula Sojuz vratila se iz petomjesečne misije na Međunarodnoj kosmičkoj stanici (MKS) i bezbjedno se prizemljila u stepama Kazahstana.

 Sojuz se uspješno prizemljio u Kazahstan Izvor: MONDO

Kanadski astronaut Kris Hedfild, Amerikanac Tomas Maršbern i Rus Roman Romanjenko spustili su se kako je i bilo planirano jutros u 8.31 po lokalnom vremenu jugoistočno od grada Džezkazgan, saopštila je ruska Federalna kosmička agencija (Roskosmos).

Snimak američke kosmičke agencije NASA pokazao je lagano spuštanje kapsule Sojuz TMA-07M uz pomoć padobrana na suncem obasjane stepe Kazahstana.

Spuštanje su obezbjeđivali ruski spasilački helikopteri, prenijela je agencija AP.

Trojica kosmonauta su se poslije 146 dana provedenih u svemiru osmjehivali i ćaskali sa zvaničnicima komičke agencije i ljekarima koji su proveravali njihovo zdravstveno stanje, a zatim su kratko razgovarali telefonom sa članovima svojih porodica i prijateljima.

Portparol NASA Džon Birli je sa mjesta prizemljenja izjavio telefonom da se trojica astronauta dobro osjećaju.

Hedfild (53), inženjer i bivši probni pilot iz Miltona, Ontario, prvi je kanadski profesionalni astronaut koji je boravio na MKS i prvi Kanađanin koji je bio komandir posade nekon svemirskog broda. Dužnost komandira MKS predao je u nedjelju.

Tročlana američko-ruska posada ostala je na MKS i njoj će se za dvije nedjelje pridružiti sljedeća trojka astronauta.

Na toj svemirskoj stanici su od 2009. boravili timovi od po šest kosmonauta, mada je njen kapacitet prvobitno bio ograničen na samo tri astronauta.

U subotu su astronauti NASA Maršbern i Kris Kasidi izašli u otvoren prostor u svemiru i zamijenili pumpu za koju se sumnja da je predstavljala izvor curenja amonijaka na MKS, objavila je televizija NASA.

Oni su skinuli staru i prikačili rezervnu pumpu. Amonijak se koristi za hlađenje električnog sistema svemirske stanice.

Njih dvojica imaju solidno iskustvo u svemirskoj šetnji.

Maršbern je tokom jedne misije 2009. proveo 18 sati i 59 minuta u aktivnostima izvan svemirskog broda, dok je Kasidi u svemirskoj šetnji, takođe 2009. proveo 18 sati i pet minuta.

Rusija je u posljednje vrijeme pretrpila nekoliko incidenata u svom kosmičkom programu - izgubila je jedan skup satelit i jedan brod bez posade za snabdijevanje MKS, ali misije sa posadama nisu imale nikakve defekte.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images/ Handout)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE