• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Blokada budžeta u SAD pogađa milione ljudi

Osim više od 800.000 službenika američke federalne vlade prestankom rada vlade pogođeni su mnogi - od turista do malih privatnika.

 Blokada budžeta u SAD pogađa milione ljudi Izvor: MONDO

Lideri poslovnog sektora od Republikanaca "prelaze" kod Obame.

Čim je djelimično zatvaranje vlade stupilo na snagu 30. septembra u ponoć osim federalne vlade zatvorila su se i vrata svemirske agencije NASA, nacionalnih parkova, muzeja i mnogih drugih atrakcija širom zemlje. Prestankom rada tih institucija pogođeni su mnogi - od turista do malih privatnika.

Amerikanci su se juče probudili uz vijesti da prijedlog budžeta nije prošao glasanje u Kongresu. To će prije svega osjetiti oko 800 hiljada službenika federalne vlade, koji su od juče na prinudnom odmoru, prenio je Glas Amerike.

"Ne znamo da li ćemo kasnije biti plaćeni za te dane. Ne znamo ni koliko će sve ovo da traje. Ovo je loša situacija", kaže Bil Holms koji radi u Nacionalnom muzeju afričke umjetnosti.

Prvi dan oktobra u američkoj prijestonici protekao je tiše i mirnije nego samo dan ranije. Turisti nisu imali sreće jer su ih na mnogim vratima muzeja i mauzoleja sačekali katanci. Slično je bilo i sa stotinama nacionalnih parkova i popularnih turističkih destinacija, poput Kipa slobode.

"Ovo nam je bila jedna od glavnih destinacija za medeni mjesec, sada ćemo morati da izmijenimo cijeli raspored", kaže turista Kit Volk.

Slična situacija je i u agenciji NASA, koja slavi 55. godišnjicu postojanja, gdje je 97 odsto osoblja na prinudnom odmoru.

"Suludo je da moramo da prolazimo kroz ovo jer neko u Vašingtonu ne može da se dogovori", kaže turista Nelson Anglero.

Ovo je, ipak, samo djelimičan prestanak rada vlade, pa stoga svoj posao i dalje obavlja obezbjeđenje na aerodromima, poštanska služba, a nastaviće da stižu i čekovi za penziju i zdravstveno isguranje za starije.

Sudovi takođe rade, kao i pasoška služba, ali oni koji planiraju da traže zajam od banke sa državnim pokrićem moraće da sačekaju. Oni koji planiraju posjetu nekom nacionalnom parku takođe mogu da očekuju veliko razočarenje.

"Posjetioci koji su u hotelima ili kampuju moraće da odu u roku od 48 sati", objašnjava Skot Gidimen iz Nacionalnog parka Josemiti.

Osim hiljada vladinih službenika, na prinudnom odmoru se nalazi i civilno osoblje Pentagona. Predsjednik Obama je potpisao zakon kojim omogućuje da američki vojnici nastavljaju da dobijaju platu.

Trenutna situacija, međutim, zadaje direktan udarac i onima koji zarađuju novac na turističkim mjestima, poput prodavaca suvenira ili hrane. Stručnjaci dodaju da bi prestanak rada vlade koji bi trajao duže od dvije nedjelje dodatno usporio već ionako usporenu ekonomiju, zbog smanjenog priliva novca od turizma i činjenice da će vladini radnici smanjiti svoju ličnu potrošnju.

Rok za usvajanje budžeta za narednu fiskalnu godinu u SAD istekao je u ponedjeljak u ponoć, čime je stupila na snagu finansijska blokada vlade. Procjenjuje da će na prinudne odmore biti upućeno više od 825 hiljada od dva miliona budžetskih korisnika na federalnom nivou.

Posljednja finansijska blokada federalne vlade dogodila se krajem 1995. godine i trajala je tri nedjelje.

Poslovni sektor SAD "prelazi" na Obaminu stranu

Kao reakcija na ovakvu situaciju direktori američkih finansijskih kompanija okreću se predsjedniku SAD Baraku Obami, pošto republikance - svoje tradicionalne saveznike u politici, nisu uspjeli da ubijede da naprave kompromis kojim bi se izbjegla finansijska blokada vlade.

Američki poslovni sektor i pored oštrog protivljenja reformi zdravstva koju je uveo Obama, kao i njegovoj politici povećanja propisa, iz straha od većih problema sada polako staje na stranu predsjednika iz Demokratske stranke, navodi AP.

Obama, koji je zbog krize sa budžetom morao da skrati azijsku turneju, danas će razgovarati s direktorima 19 najvećih američkih finansijskih kompanija, dok je američka Trgovinska komora američkom Kongresu uputila pismo koje je potpisalo oko 250 poslovnih grupa.

U pismu se traži da ne bude obustave rada vlade i upozorava na povećanje dužničke krize u mjeri u kojoj bi to moglo dovesti do ekonomske katastrofe, a traži se i da blagovremeno bude podignuta granica duga i bude uklonjena bilo kakva pretnja punom povjerenju u američku vladu.

U pismu se takođe priznaje potreba za poreskim sistemom koji bi bio povoljniji za poslovni sektor, kao i briga republikanaca po pitanju neodrživog rasta glavnih programa pomoći poput Medikera i programa Socijalne sigurnosti.

Predsjednik Obama prihvata saradnju s poslovnim čelnicima željan da iskoristi grupe poput Američke trgovinske komore i vodeće ljude Vol strita kako bi pokazao da republikanci u Predstavničkom domu više nisu u kontaktu ni s njihovim davno uspostavljenim korporativnim i finansijskim pokroviteljima.

Ipak, djelimična obustava rada američke vlade i rastuća nesaglasnost oko granice državnog duga pokazuje, po ocjeni AP-a, izuzetan pad uticaja poslovne zajednice među republikancima u Predstavničkom domu Kongresa, koji sve više reaguju na konzervativce iz pokreta Čajanke nego na Trgovinsku komoru.

(Tanjug, foto: AP)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE