• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Još jedna čudna dodjela Nobelove nagrade?

Norveški javni servis (NRK) saopštio dva sata prije zvanične objave, da je Nobelovu nagradu za mir dobila Organizacija OPCW.

 Još jedna čudna dodjela Nobelove nagrade? Izvor: MONDO

Organizacija za zabranu hemijskog naoružanja nadgleda uništavanje sirijskog hemijskog oružja.

Laureat ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, za koju je predloženo rekordnih 259 kandidata, uključujući 50 organizacija, biće proglašen danas na ceremoniji u Oslu.

Norveški servis je i prošle godine ime dobitnika Nobelove nagrade za mir, tada Evropska unija, objavio sat ranije od zvaničnog proglašenja.

Bez nagovještaja od sudija u Norveškoj, spekulacije o glavnim favortima za prestižnu nagradu u osnovi se zasnivaju na prethodnim izborima Nobelovog komiteta, kao i aktuelnim događajima, prenio je AP.

Kao glavni favorit za Nobela za mir 2013. pominje se Malala Jusafzai (16), koju su prošle godine talibani ranili u glavu, jer je zastupala pravo žena i djevojaka na obrazovanje. Mlada Pakistanka je u julu održala govor pred Ujedinjenim nacijama, ističući da se neće povinovati teroristima koji žele da je ućutkaju.

Evropski parlament u Strazburu juče joj je dodijelio nagradu Andrej Saharov, koju dodjeljuje borcima za ljudska prava.

"Za mene je Malala Jusafzai na prvom mjestu", kazao je za Rojters Kristijan Berg Harpviken, direktor Instituta za istraživanje mira PRIO u Oslu.

"Nobelovu nagradu za mir prošle godine osvojila je Evropska unija. Nagradu EU je malo ko shvatio i mnogi su je doveli u pitanje", naveo je on, dodajući da bi glavni Malalin hendikep mogle biti njene godine.

Tavakol Karman, aktivistkinja za ljudska prava iz Jemena, koja je dosad najmlađa dobitnica Nobela, imala je 32 godine kada je osvojila nagradu. Mnogi su tada zamjerali što je prestižno priznanje dodijeljeno tako mladoj ženi.

Malala sada živi u Londonu. I dalje je izložena prijetnjama talibana.

Pored Malale, kao kandidati pominju se dr Denis Mukvege, hirurg iz Konga, poznat po snažnom zalaganju za prava žena, koji je u bolnici koju je osnovao u Bukavu 1999. pružio pomoć hiljadama silovanih žena, ruski aktivisti, kao i egipatska naučnica Megi Gobran, stručnjak za kompjutere, koja je odbacila akademsku karijeru i postala kaluđerica koptske crkve, na čelu dobrotvornog društva za djecu od 1989.

Spekuliše se da bi jedan od kandidata za Nobela za mir mogla da bude američki redov Čelsi Menig, koja je pod muškim imenom Bredli 21. avgusta osuđena na 35 godina zatvora zbog odavanja povjerljivih dokumenata Vikiliksu.

Amerikanac Edvard Snouden, koji je odao povjerljiva dokumenta Nacionalne bezbjednosne agencije (NSA), takođe dobija pažnju na onlajn kladionicama, ali to je, kako navodi američka agencija, bacanje novca, pošto je krajni rok za nominacije bio 1. februar nekoliko mjeseci prije nego što se njegovo ime pojavilo u javnosti.

Dobitnici nagrade, koja nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu i izumitelju dinamita, dobijaju medalju i ček na osam miliona švedskih kruna (1,20 miliona dolara).

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE