• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Doktor nudi školovanje djeci iz Fukušime

Japanski doktor ponudio je roditeljima koji žive u Fukuši da svoju djecu pošalju u njegov grad na školovanje da bi izbjegli opasnu radijaciju.

 Doktor nudi školovanje djeci iz Fukušime Izvor: MONDO

Doktor Akira Sugenoja, gradonačelnik sjeveroistočnog japanskog grada Macumotoa, ima iskustvo u liječenju ozračenih ljudi poslije nesreće u Černobilu i smatra da je dobro da djeca budu neko vrijeme van zona sa niskom radijacijom koja bi mogla da im škodi.

Od aprila roditelji koji žive u okolini nuklearne centrale Fukušime, teško oštećene u zemljotresu i cunamiju u martu 2011, moći će da šalju svoju djecu oko 300 kilometara dalje u grad Macumoto u školu.

Grad će plaćati 1,4 miliona jena godišnje (140.000 dolara) za šestosobnu kuću i kućepazitelje, a roditelji će plaćati hranu i komunalije ali ne i školarinu.

Doktor Sugenoja je kritikovao reakciju japanske vlade na havariju u atomskoj centrali Fukušima 2011. koja još ispušta radijaciju u vazduh i more.

Zatvaranje centrale trajaće decenijama a stručnjaci se ne slažu oko toga kako će ta nesreća uticati na stanovnike te oblasti.

Sugenoja je liječio slučajeve raka tioridne žljezde poslije nesreće u Černobilu. Rak tiroidne žljezde je bolest koju je Međunarodna agencija za atomsku energiju potvrdila da je izazvana niskim dozama radijacije poslije nesreće u Černobilu.

Ako se liječi na odgovarajući način hirurškim odstranjivanjem ta bolest je rijetko fatalna.

Sugenoja je godinama radio na liječenju žrtava Černobila u Belorusiji, blizu ukrajinske centrale, i dovodio ljekare iz Belorusije na stručno usavršavanje u Japan.

Kako navodi AP nije jasno kako se radioaktivna curenja blizu nuklearne centrale Fukušima porede sa onim iz Černobila.

Mjerenja su kompleksna i odnose se na dnevno uzimanje hrane i vode.

Japanska vlada je detektovala 44 slučaja raka tiroidne žljezde među 217.000 djece mlađe od 18 godina koja su ispitana u prefekturi Fukušima.

(Beta, foto: Guliver/Getty Images/Kiyoshi Ota)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE