Sud u Parizu osudio je na 25 godina zatvora bivšeg oficira obavještajne službe Ruande Paskala Simbikvangu za saučesništvo u genocidu u Ruandi.
To je prvo suđenje za zločine u Ruandi u Francuskoj, čija je uloga bila često kritikovana.
Paskal Simbikvanga (54) od početka suđenja 4. februara poricao je navode optužnice.
Simbikvangi se sudilo u Francuskoj po principu "univerzalne jurisdikcije" francuskog pravosuđa, što omogućava toj zemlji da sudi za zločine počinjene u inostranstvu.
Francuska je zbog toga odbila da izruči Simbikvagu Ruandi. To je inače prvo suđenje u Francuskoj za genocid u Ruandi.
Njemu se sudilo za saučesništvo u genocidu i zločinima protiv čovječnosti. Optužen je da je podsticao, organizovao i pomogao izvršioce da počine masakr u kojem je za 100 dana poginulo 800.000 pripadnika plemena Tutsi i vladajućeg plemena Hutu koji su se protivili režimu, i to u periodu između aprilu i jula 1994. godine.
Ruanda je optužila u nekoliko navrata Francusku da je igrala ulogu u ubijanju pripadnika plemena Tutsi.
Vlada Ruande koja je formirana od bivših pobunjenika iz plemena Tutsi i okončala sukobe u toj zemlji, često je kritikovala francusko pravosuđe što ne izručuje optužene i što su sudske procedure veoma spore.
Iako su obnovljeni diplomatski odnosi poslije tri godine prekida od 2006. do 2009, odnosi su i dalje zategnuti.
Francuska nije imala nekoliko mjeseci svog ambasadora u Kigaliju 2012. godine, pošto je Ruanda odbila da primi akreditivna pisma Elen le Gal, koja je sada savjetnik Fransoa Olanda za afrička pitanja.
(Beta, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)