Nacrt rezolucije kojim je referendum o statusu Krima proglašen nevažećim, podržalo je, u SB UN 13 zemalja, Rusija je na njega uložila veto.
Ovakav ishod glasanja o nacrtu rezulucije koju su predložile SAD bio je očekivan, kao i veto Rusije.
"To pripajanje (Krima Rusiji)...odvija se mimo Ukrajine i zabrinjava sve nas. Uloženi veto bi trebalo posmatrati samo kao poraz Rusije", rekao je ambasador Francuske u UN Žerar Aro.
Nacrt rezolucije sadrži i napomenu da referendum na Krimu ne podržavaju vlasti u Kijevu, prenio je Rojters.
"Ovaj referendum ne može da ima bilo kakvo značenje niti može da stvori osnovu za bilo kakvu promjenu statusa Krima", navodi se u nacrtu.
Rezolucija, takođe, poziva "sve države, međunarodne organizacije i agencije da ne priznaju bilo kakvu promjenu statusa Krima, zasnovanu na ovom referendumu".
Ruski stalni predstavnik u UN Vitalij Čurkin izjavio je da Rusija nije mogla da podrži američki nacrt rezolucje o Krimu, jer je u suprotnosti sa pravom naroda na samoopredjeljenje iz člana 1 Povelje UN.
Čurkin napominje da je taj princip potvrđen i u Deklaracji UN o principima međunarodnog prava iz 1970, kao i u više odluka Generalne skupštine UN i Helsinškom završnom aktu iz 1975. godine.
Čurkin je rekao da Vašington krije istinu o svojoj ulozi u ukrajinskoj kriti, objavio je Itar - tass.
"Svet bi mogao da sazna mnogo zanimljivih stvari, kad bi Vašington iznio istinu o svojoj ulozi u okolnostima i razvoju događaja od početka krize u Ukrajini", rekao je Čurkin u SB UN.
Čurkin je dodao i da je predstavnica SAD u UN Samanta Pauer, kritikujući Rusiju, govorila o snovima i aspiracijama Ukrajinaca, ali se zapitao zašto negirati pravo naroda na Krimu da iznesu svoje stavove, na referendumu 16. marta.
Kina je na sastanku u Njujorku podržala suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, dok je predstavnik te zemlje Liu Djeji oštro osudio bilo kakvo nasilje tokom ukrajinske krize.
Američka ambasadorka pri SB Samanta Pauer je izjavila da je "izolovana i sama" Rusija blokirala rezoluciju, dok se njene trupe gomilaju na ukrajinskoj istočnoj granici i da je to "tužan, ali značajan momenat".
Ona je dodala da je "Krim danas dio Ukrajine, da će to biti i sutra".
"Krim će biti dio Ukrajine sve dok njegov status ne bude promenjen u skladu s ukrajinskim i međunarodnim zakonom", poručila je Pauer.
(Tanjug, Foto: Beta/AP, Bebeto Matthews)