• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krimski Tatari osudili pripajanje Krima

Lideri krimskih Tatara na kongresu u gradu Bahčisaraj osudili su pripajanje Krima Rusiji.

Krimski Tatari odlučili su da se obrate međunarodnim organizacijama sa molbom da podrže pravo tog naroda na nacionalno-teritorijalnu autonomiju.

"Kurultaj krimsko-tatarskog naroda obraća se UN, Savjetu Evrope, Evropskoj uniji, OEBS-u, Organizaciji islamske saradnje, parlamentima i vladama država sa pozivom da podrže pravo krimsko-tatarskog naroda na samoopredjeljenje u formi nacionalno-teritorijalne autonoimije krimsko-tatarskog naroda na njegovoj istorijskoj teritoriji - na Krimu", navedeno je u tekstu rezolucije koji prenosi Itar-Tas s.

"Glas Rusije" prenio je da je predsjednik Medžlisa (izvršnog tijela koje je aktivno između zasjedanja kurultaja) Refat Čubarov rekao da bi referendum o samoopredjeljenju krimskih Tatara bio održan "samo u slučaju da je neophodno da se dobije jasna pozicija krimsko-tatarskog naroda".

Ranije se rukovodstvo medžlisa zalagalo za održavanje referenduma, sličnog referendumu na Krimu o pristupanju Rusiji od 16. marta, podsjeća ruski radio.

Ukrajinska agencija Ukrinform navela je riječi Čubarova da je zbog nastale situracije na Krimu potrebno da se rukovodstvo medžlisa sretne sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Čubarov je, kako prenosi BBC, rekao da današnjom rezolucijom "nije priznata aneksija Krima".

Na zasjedanju u Bahčisaraju učestvovao je čitav sastav medžlisa, muftija Krima Emirali Ablajev, predsjednik ruske republike Tatarstan Rustam Minihanov i predsjednik Savjeta muftija Rusije Ravil Gajnutdin, navodi ruski servis britanske radio-difuzne mreže, dodajući da su ranije krimske vlasti obećale krimskim Tatarima kvotu od 20 odsto učešća u organima vlasti.

Prema statističkim podacima iz decembra, Krim ima 1.958.000 stanovnika, među kojima najviše Rusa (58,5 odsto), Ukrajinaca (24,3 odsto) i krimskih Tatara (12,1 odsto).

Približno 200.000 krimskih Tatara je, na osnovu odluke Državnog komiteta za odbranu ŠSR-a iz 1944. godine po ukazu Josifa Visarionoviča Staljina, bilo deportovano pod optužbom za izdaju u zemlje Srednje Azije, pretežno u Uzbekistan, Tadžikistan, Turkmenistan i Kirgistan.

Istim ukazom sa Krima su deportovani i mnogobrojni Jermeni, Bugari i Grci. Povratak Tatara na poluostrvo započeo je 1989. godine Krim je primljen u sastav Rusije na osnovu rezultata referenduma od 16. marta i Deklaracije o nezavisnosti Autonomne Republike Krim i grada sa posebnim statusom Sevastopolja.

Ruski predsjednik Vladimir Putin je 21. marta potpisao zakon o stupanju Krima i Sevastopolja u Rusku Federaciju.

Lider oko 300.000 krimskih Tatara, Refat Čubarov, apelovao je ranije danas na 200 delegata da glasaju za autonomiju "na svojoj istorjskoj teritoriji", izvještava AFP.

Tatari čine 12 odsto stanovništva Krima. Oni su se snažno protivili i u velikoj mjeri bojkotovali referendum za pripajanje Krima Rusiji 16. marta.

Gainutdin ističe da se, nakon što je Rusima na Krimu dato pravo da odlučuju o svojoj budućnosti, može izvući zaključak da takvo pravo imaju i krimski Tatari.

Tatari su nepovjerljivi prema ruskoj vlasti na Krimu nakon što je bivši sovjetski lider Josif Staljin na kraju Drugog svjetskog rata naredio njihovo masovno deportovanje u nekadašnju postojbinu u Centralnoj Aziji.

Polovina deportovanih Tatara je navodno izgubila život u putu. Povratak Tatara na Krim je dozvoljen tek krajem osamdesetih godina.

(Tanjug, Foto: Beta/AP,Pavel Golovkin)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE