SAD razmišljaju o uvođenju unilateralnih sankcija Rusiji zbog Ukrajine, nakon sve većeg oklevanja Evrope u potezima protiv Moskve. Obama se danas čuo sa Angelom Merkel, a bilo je reči o odnosima Rusije i Ukrajine...
Agencija navodi da čvrste ekonomske veze Kremlja sa nekim velikim igračima u Evropi, strah od "bumerang efekta" i činjenica da Rusi nisu osetili velike posledice, teraju administraciju Baraka Obame da menja strategiju.
Jedan američki zvaničnik, koji je insistirao na anonimnosti, potvrdio je za AP da se zbog ponašanje EU razmišlja o jedonstranim potezima i oštrijim sankcijama, ali je istakao i da još nije doneta konačna odluka, jer se čeka još jedan sastanak sa evropskim partnerima.
Agencija piše da slični signali stižu i iz Evrope.
Bela kuća trpi sve oštrije kritike domaće javnosti, jer dosadašnji potezi nisu naterali ruskog predsednika Vladimira Putina da promeni stavove, a republikanci su sve glasniji u Senatu.
"Ponekada vas se stidim, jer stalno pričate o sankcijama, ali, nekako ih nikada ne primenjujete", rekao je seantor Bob Korker na raspravi o situaciji u Ukrajini.
To se pre svega odnosi na pretnje SAD i EU da će do kraja juna svojim merama prisliti Rusiju da se ogradi od separatista u Ukrajini i sedne za pregovarački sto.
OBAMA I MERKEL "PREKO ŽICE" O UKRAJINI
Nemačka kancelarka Angela Merkel i Obama razgovarali su po prvi put od izbijanja afere američkog prisluškivanja u Nemačkoj, prenose nemački mediji, pozivajući se na Belu kuću.
Prema zvaničnim informacijama, u telefonskom razgovoru dvoje državnika, kako se navodi, bilo je reči o krizi u Ukrajini i tekućim pregovorima o iranskom nuklearnom programu.
Merkelova i Obama su, kako se ističe, istakli zajednički stav da Rusija mora hitno da preduzme mere za deeskalaciju stanja u istočnoj Ukrajini i da su Evropa i Amerika, u pitanju sankcija, tesno povezani.
Tek u poslednjem pasusu saopštenja kaže se da su "razmenjene informacije o nemačko-američkoj saradnji u pitanjima saradnje tajnih službi", ukazuju nemački mediji i podsećaju da je od poslednjeg telefonskog razgovora Merkelove i Obame prošlo 11 dana.
Obama je, prema navodima, obećao da ostati sa Merkelovom u tesnom kontaktu kako bi se ta saradnja poboljšala.
Mediji komentarišu da takve i slične rečenice izgovaraju Obama i njegovi saradnici još od izbijanja afere američkog prisluškivanja u Nemačkoj u kojoj, prema indicijama, ni sama Merkelova nije bila pošteđena i primećuju, međutim, da to ne liči na izvinjenje.
Portparol nemačke vlade, prema navodima agencije AFP, na koje se pozivaju nemački mediji, nije, međutim, ništa mogao da kaže o tom telefonskom razgovoru Merkel-Obama.
Nemačka vlada je posle poslednjih saznanja u tome da su najmanje dvojica ljudi - jedan u BND, a drugi u Ministarstvu odbrane - špijunirali u korist Amerike, naložila da glavni špijun CIA u američkoj ambasadi u Berlinu napusti zemlju, što se, prema saznanjima nemačkih medija, očekuje u toku ove sedmice.
Američka vlada se o ovom slučaju špijunaže još nije izjasnila, a nemački mediji, prenoseći pisanje američkih, navode da se u nekim konzervativnim listovima u Americi moglo pročitati kako CIA nije imala izbora, nego da špijunira u Nemačkoj, uz obrazloženje da vlada u Berlinu neguje bliske kontakte sa Rusijom i Iranom i da joj se zato ne može verovati.
Sama Merkelova je, u vezi sa američkom špijunažom, koja opterećuje odnose Berlina i Vašingtona, izrazila sumnju da će SAD, i posle najnovijeg slučaja, obustaviti špijuniranje Nemačke "To ne mogu unapred da kažem, nadam se, naravno, da će se nešto promeniti", rekla je Merkelova u tradicionalnom, letnjem intervjuu televiziji ZDF i dodala da ona, ipak, želi da se saradnja između obaveštajnih službi očuva.