• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Apel Putina: Obezbediti uslove za istragu o MH 17

Autor mondo.rs

Predsednik Rusije Vladimir Putin apelovao je danas na zaraćene strane u Ukrajini da obezbede uslove za punu istragu pada aviona "Malezija erlajns" u četvrtak na istoku Ukrajine, u Donjeckoj oblasti.

Putin je to što se dogodio sa letom MH 17 nazvao strašnom tragedijom i istakao da je Rusija više puta pozivala zaraćene strane da hitno prekinu krvoproliće i sednu za pregovarački sto, prenela je agencija Itar-Tas.

"Može se sa sigurnošću reći da se ova tragedija ne bi dogodila da 28. juna nisu ponovo započete borbene aktivnosti na istoku Ukrajine", istakao je ruski predsednik.

On je dodao da istovremeno niko nema pravo da koristi ovu tragediju za postizanje "plaćeničkih političkih ciljeva", navodi se u saopštenju Kremlja.

Svi oni koji su odgovorni za situaciju na istoku Ukrajine treba da priznaju tu odgovornost i pred sopstvenim narodom, ali i narodima zemalja čiji su državljani izgubili život u padu aviona na letu MH 17, rekao je Putin.

Predsednik Rusije je istakao i da je potrebno uraditi sve što je moguće kako bi se obezbedio nesmetan rad međunarodnih eksperata na mestu nesreće, dodavši da, iako tamo istragu već vrše predstavnici Donbasa, Donjecka, ukrajinskog Ministarstva za vanredne situacije i malezijski stručnjaci, to nije dovoljno i potrebno je poslati kompletnu ekspertsku grupu pod kontrolom Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo.

Putin je dodao i da će zvanična Moskva sa svoje strane uraditi sve što je do nje da konflikt na istoku Ukrajine pređe iz aktivne vojne faze u fazu pregovora za pregovaračkim stolom, pomoću mirnih i isključivo diplomatskih sredstava.

Avion "boing 777" kompanije "Malezija erlajns", na letu Amsterdam - Kulala Lumpur, srušio se 17. jula na istoku Ukrajine, u regionu Donjecka, 60 km od ruske granice, odnosno u zoni sukoba proruskih snaga i ukrajinske vojske.

Poginulo je svih 298 putnika i članova posade - državljana 10 zemalja, među kojima 192 Holanđana i 10 Britanaca.

Komitet ukrajhinske vlade je saopštio da je do sada pronađeno 251 telo i 86 delova tela putnika.

SB UN danas glasa o rezoluciji o avionskoj nesreci

Savet bezbednosti noćas je završio konsultacije o australijskom predlogu rezolucije o avionskoj nesreći u Ukrajini i večeras u 21 sat će glasati o tome, izjavio je britanski amabsador u UN Mark Lajl Grant.

Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin je izjavio da su konsultacije o predlogu rezolucije bile korisne.

"Nešto smo postigli, videćemo kako će to biti realizovano", rekao je Čurkin, prenosi Itar-Tas s.

Rezolucijom bi od proruskih snaga u istočnoj Ukrajini bilo zatraženo da omoguće pristup srušenom avionu malezijske kompanije "Malezija erlajnz" sa 298 putnika i članova posade, među kojima je bilo 37 australijskih državaljna.

Njome bi bila zatražena potpuna saradnja svih zemalja u regionu, uključujući Rusiju.

Australijska ministarka spoljnjih poslova Džuli Bišop je izjavila da očekuje da svih 15 članica SB UN podrže australijski predlog rezolucije, navodi AP.

Čurkin je, međutim, rekao da je Moskva zabrinuta zbog toga što rezolucija "ne odražava adekvatno neophodnost nepristrasne međunarodne istrage".

On je kazao da Rusija predlaže da Međunarodna organizacija za civilnu avijaciju rukovodi istragom, dok se prema australijskom predlogu samo pozdravlja odluka te agencije UN da pošalje tim koji će pružiti pomoć ukrajinskim istražiteljima.

Grant je optužio Rusiju da predlaže amandman za amandmanom da bi odložila usvajanje rezolucije.

"To lični na tipičnu rusku taktiku odlaganja, a jasno je zašto hoće da odlažu", kazao je on.

Tekstom predloga rezolucije takođe se zahteva da oružane grupe koje kontrolišu mesto nesreće ne diraju delove aviona, lične stvari žrtava i njihova tela, kao i da prekinu vojna dejstva u toj oblasti.

Čurkin je rekao da je Rusija predložila "prekid vatre oko mesta nesreće" i da je Australija prihvatila tu ideju. On nije precizirao koliko bi bila velika oblast prekida vatre.

Rezolucijom bi se zahtevalo da "odgovorni za ovu katastrofu odgovaraju i da sve države u potpunosti sarađuju u utvrđivanju odgovornosti".

Australijski premijer Toni Ebot je izjavio da bi Australija "veoma loše" gledala na eventualni ruski veto, dodajući da "niko razuman" ne bi mogao imati primedbe na tekst predloga rezolucije.

"Ovo je i dalje apsolutno haotična situacija koja više liči na čišćenje bašte nego na forenzičku istragu", dodao je on.

Ebot je danas razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom prvi put posle avionske nesreće i o tom razgovoru je kazao da je Putin "rekao sve prave stvari".

Ruski amabasador u Australiji Vladimir Morozov izjavio je u intervjuu australijskim novinama da će Rusija podržati rezoluciju kojom se traži nesmetani pristup mestu nesreće pod uslovom da se za tu nesreću ne optužuje Rusija, javlja Rojters.

On je rekao da je Moskva spremna da podrži australijski predlog rezolucije kojom bi međunarodnim istražiteljima bio garantovan pristup olupini aviona koja se nalazi u istočnoj Ukrajini na teritoriji koju drže proruske snage.

"Rusija podržava ovu rezoluciju pod uslovom da se u njoj ne svaljuje krivica ni na koga", izjavio je on.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE