Ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk podneo je ostavku na tu funkciju, javile su agencije.
"U vezi sa raspadom skupštinske koalicije, kao i sa neprihvatanjem nekoliko važnih predloga zakona, saopštavam o svojoj ostavci", rekao je Jacenjuk.
"To što se desilo danas u skupštini imaće vrlo složene, ako ne i dramatične posledice za zemlju. Daj bože da grešim", rekao je Jacenjuk a prenosi Itar-Tas s.
Ruska agencija navodi da je predsednik Vrhovne rade (skupšstine Ukrajine) Aleksandar Turčinov naložio deputatima da počnu konsultacije o imenovanju prelaznog predsednika vlade, dok agencija UNIAN izveštava da je Turčinov tražio od Ukrajinske demokratske alijanse za reforme (UDAR) bivšeg bokserskog svetskog šampiona Vitalija Klička i partije Sloboda - koje su ranije danas saopštile da istupaju iz vladajuće koalicije, da iznesu kandidature za "tehničkog premijera".
Ta ukrajinska agencija javlja i da je Turčinov pre vremena zatvorio današnje zasedanje.
Itar-Tas s navodi da ostavka premijera automatski znači i ostavku čitavog sastava vlade ali da će aktuelni kabinet ministara raditi do formiranja koalicije u Radi.
Jacenjuk je, kako prenosi UNIAN, rekao da se ni u kom slučaju ne može složiti sa koalicijom u kojoj bi bili predstavnici bivše vladajuće Partije regiona svrgnutog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča i Komunističke partije.
"Kakve varijante ima vlada? Budući da imamo parlamentarno-predsedničku republiku, prva varijanta je da posle raspada jedne koalicije premijer počinje proceduru formiranja nove koalicije. Ssta to znači? To znači da premijer treba da uzme u koaliciju komuniste i 'regione'. To neću učiniti ni pod kakvim okolnostima", rekao je on.
Jacenjuk je izneo i drugu varijantu, kada nema nove koalicije a aktuelna se raspala i vlada i premijer treba da podnesu ostavku.
"Objavljujem ostavku u vezi sa raspadom koalicije i blokiranjem vladinih inicijativa", rekao je on.
Ruske i ukrajinske agencije javile su ranije da ukrajinska skupština nije stavila na dnevni red predlog unošenja izmena zakona o budžetu i da poslanici nisu podržali izmenu prihodne strane budžeta, kao ni predlog zakona o reformi sistema upravljanja Jedinstvenim sistemom za transport gasa Ukrajine.
Istupajući pred poslanicima, ministar finansija Aleksandar Sslapak rekao je da od 1. avgusta u budžetu neće biti sredstava za isplatu vojnika u zoni "antiterorističke operacije", dodajući da je u martu pri raspodeli sredstava predviđeno da će operacija trajati do 1. jula, prenela je agencija UNN.
Za predlog zakona o reformi sistema za distribuciju gasa glasala su samo 94 poslanika, izvestila je ta ukrajinska agencija.
Posle povlačenja UDAR-a i Slobode iz koalicije, Turčinov je saopštio da prestaje da postoji koalicija Evropski izbor u Radi, u kojoj su u trenutku formiranja bila 262 deputata.
Prema njegovim rečima, pored 71 njihovog poslanika, naknadno je još 19 poslanika podnelo izjave o istupanju iz koalicije.
"U vezi s tim, proglašavam da prestaje da funkcioniše parlamentarna koalicija Evropski izbor u Vrhovnoj radi sedmog saziva", rekao je Turčinov.
Ističući da je po anketama javnog mnjenja i u direktnoj komunikaciji sa ljudima jasno da "društvo želi kompletno resetovanje vlasti", predsednik Ukrajine Petro Porošenko je posle toga izrazio nadu da rad parlamenta neće biti paralisan i pozvao poslanike da nastave da rade na rešavanju važnih pitanja, bez obzira na raspad koalicije.