Nove sankcije Evropske unije Rusiji i zvanično su danas stupile na snagu objavljivanjem u Službenom glasniku Unije. SAD su novim merama udarile na banke, energetsku ali i vojnu industriju.
Nove proširenje sankcije EU predviđaju ograničenje finansiranja ruske privrede, kao i ciljane mere protiv 24 ruskih i ukrajinskih ličnosti osumnjičenih da su umešani u sukob u Ukrajini.
I Sjedinjene Američke Države objavile su danas dodatne sankcije Rusiji, a one pogađaju naftnu i vojnu industriju i još više ograničavaju pristup velikih ruskih banaka američkim tržištima deonica i obveznica.
Evropske sankcije blokiraju pristup finansijskom tržištu za tri ruske naftne kompanije - Rosnjeft, Transnjeft i naftni ogranak Gasproma Gaspromnjeft (većinskog vlasnika Naftne industrije Srbije), kao i tri odbrambena sektora - OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Uralvagonzavod.
Takođe je pogođeno devet firmi koje proizvode robu s takozvanomdvostrukom upotrebom, civilnom i vojnom, s kojima je Evropljanima zabranjeno trgovanje.
Na spisku 24 osoba čija su sredstva zamrznuta i kojima je zabranjeno putovanje u Uniju nalazi se između ostalih i Sergej Šemzov, predstavljen kao bliski saradnik Vladimira Putina, jedan ruski potpredsednik - Jurij Vorobjov, nekoliko potpredsednika Dume - Vladimir Vasiljev, Ivan Melinkov i Igor Lebedev.
EU je 8. septembra odobrila uvođenje novog niza sankcija protiv Rusije zbog ukrajinske krize, ali je precizirala da će sačekati nekoliko dana sa sprovođenjem tih kaznenih mera kako bi dala Moskvi vremena da nastavi mirovne napore.
Države članice EU juče su se složile da pojačane ekonomske sankcije protiv Rusije stupe na snagu danas.
Odluka je doneta da se bi se zadržao pritisak na Moskvu i pored početka smirivanja situacije na istoku Ukrajine, naveo je jedan izvor.
Američke sankcije, na čijem se udaru sada prvi put našla ruska Zberbanka, "tempirane" su kako bi se vremenski poklopile sa novim ekonomskim kaznenim merama Evropske unije koje uključuju ograničenja finansiranja za neke od ruskih državnih kompanija, kao i zamrzavanje sredstva vodećim ruskim političarima, prenosi Rojters.
Američko Ministarstvo finansija saopštilo je danas da nove sankcije podrazumevaju zabranu poslovanja američkih pojedinaca i kompanija sa Rostekom, velikim ruskim tehnološkim i vojnim konglomeratom, kad je reč o transakcijama obveznicama sa rokom dospeća koji bi bio duži od 30 dana.
Takođe, blokirana su sredstva pet vojnotehnoloških firmi u državnom vlasništvu, a to je preduzeće za istraživanje i proizvodnju Dolgoprudni, Mitiščinski mašinostrojteljni zavod, fabrika za proizvodnju mašina Kalinjin, vojni koncern Almaz-Antej i Akcionarsko društvo NIIP.
U oblasti naftne industrije, sankcijama su pogođeni sektori za istraživanje i proizvodnju u dubokim vodama Rusije, projekti u priobalju Arktika i projekti vezani za naftu iz škriljaca koje sprovode pet ruskih energetskih kompanija - Gasprom, Gasprom njeft, Lukoil, Surgutnjeftegas i Rosnjeft, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Nove američke sankcije, takođe, dodatno ograničavaju aktivnost šest ruskih banaka među kojima je i Zberbanka, najveća u Rusiji, time što zabranjuju američkim pojedincima i kompanijama učešće u bilo kakvim transakcijama obveznicama sa rokom dospeća dužim od 30 dana.
"Ovi koraci ukazuju na kontinuiranu rešenost međunarodne zajednice da se suprotstavi ruskoj agresiji", rekao je američki ministar finansija Džek Lu i dodao da će "ekonomska i diplomatska izolovanost Rusije nastaviti da raste sve dok (Moskva) ne pređe sa reči na dela".
SAD su od kraja marta do kraja jula uvodile sankcije u četiri faze. U julu su izolovale na američkom tržištu kapitala i obveznica pet ruskih banaka - VTB banku, Gasprombanku, Moskovsku banku, VEB i Rusku poljoprivrednu banku.
Američki predsednik Barak Obama saopštio je juče da će SAD pooštriti sankcije Rusiji u oblasti odbrane, finansija i energetike zbog "ilegalnih akcija" Moskve u Ukrajini.
PUTIN: NOVE SANKCIJE IMAJU MALO EFEKTA
Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenio je danas da nove sankcije uvedene Rusiji nemaju mnogo efekta.
Posle samita Šangajske organizacije za saradnju, Putin je u Dušanbeu najjače kritike uputio američkom predsedniku Baraku Obami, koga je optužio da koristi situaciju u Ukrajini da bi ojačao NATO u svoju korist.
Ruski ministar za prirodne resurse Sergej Donskoj rekao je danas da će stranim naftnim kompanijama biti teško da se vrate u Rusiju, jer će sankcije Zapada omogućiti ruskim kompanijama da zauzmu svoje mesto na ruskom tržištu. "Sankcije su fantastičan izgovor da se ubrza proces zamene firmi i uvoznika. Za naše partnere biće teško da se vrate", rekao je Donskoj. On je dodao da je aktuelna situacija dobar izgovor da se krene u stvaranje velikog državnog operatera koji će da rukovodi poslovima sa naftom u zemlji. "Strani partneri sami su sebe istisnuli", rekao je on.
"Sankcije kao spoljašnji politički instrument, malo su efikasne i nikada nisu donele očekivane rezultate", rekao je Putin, nekoliko sati pošto su stupile na snagu sankcije koje je EU uvela Rusiji i pošto su SAD najavile nove mere protiv Moskve.
Putin je ocenio da nove sankcije Rusiji donose "više pozitivnog, nego negativnog" .
"Ako šefovi preduzeća manje idu u inostranstvo, i ako se više bave aktuelnim problemima, to je onda još bolje", rekao je Putin.
Ruski predsednik je kazao da je Ukrajina talac "stranih interesa" i dodao da je kriza u toj zemlji iskorišćena za jačanje NATO.
Govoreći o ruskim uzvratnim sankcijama - zabrani uvoza hrane iz zemalja Zapada, Putin je priznao da one imaju negativnih efekata, ali "minimalnih". Ocenio je da te sankcije stimulišu rusku poljoprivredu.