Ukrajinski predsednik Petro Porošenko izjavio je danas da konflikt u zemlji može biti rešen samo mirnim putem, da neće biti "zamrznutog konflikta" niti federalizacije.
Prema njegovim rečima, Donjecki basen neće biti drugo Pridnjestrovlje, Abhazija, Južna Osetija ili Nagorno-Karabah.
Porošenko je podsetio da ti i drugi "zamrznuti konflikti" postoje decenijama.
"Zato što nije odmah uspostavljen dijalog koji bi omogućio brzo i operativno predlaganje izlaza iz te situacije. Svako je mislio da treba ratovati do pobede. To je, faktički, dovelo do pojave surogat-formacija, koje su podelile zemlju", rekao je Porošenko, dodajući da je konflikt u Donbasu "živa rana", koju "treba zaceliti" i ne produbljivati konflikt, preneo je Ukrinform.
Prema izveštaju UNN, ukrajinski predsednik je rekao da ukrajinska vlast neće sprovoditi nikakvu federalizaciju, već da se sada radi samo o delegiranju ovlašćenja lokalnim vlastima sa specijalnim statusom na tri godine.
"Uveravam vas da ni pitanje suvereniteta, ni teritorijalne celovitosti, ni nezavisnosti Ukrajine nije na dnevnom redu. Ukrajina jeste i biće jedinstvena država", rekao je Porošenko.
Pritom je dodao da je Kijev uspeo da postavi pouzdanu i utvrđenu "liniju odbrane" i da je u stanju da osigura bezbednost gradova i sela i ima "dovoljno tehnike i snage" da zaštiti Marijupolj, ali da to ne znači da namerava da narušava režim prekida vatre.
Porošenko je rekao da će sporazum o pridruživanju Ukrajine i EU u punoj meri stupiti na snagu 1. novembra ove godine, a da je odlaganje implementacije ekonomskog dela u stvari povoljna za Ukrajinu, koja je "dobila pravo da zaštiti svoje tržište" i pristup evropskom tržištu, uz očuvanje ruskog tržišta.
Ukrajinska skupština i Evropski parlament 16. septembra ratifikovali su sporazum a Rusija, Ukrajina i EU dogovorili su se da će formiranje zone slobodne trgovine biti odloženo do 1. januara 2016. godine.
Dok se taj dogovor bude poštovao, Rusija je obećala da neće uvoditi mere za zaštitu njene privrede, uključujući carine na robu iz Ukrajine.
TRUPE SE PREPREMAJU ZA POVLAČENJE
Ukrajinska vojska i trupe proruskih pobunjenika se danas pripremaju za povlačenje s linije fronta, ali izgleda da još nisu zadovoljeni uslovi postavljeni dogovorenim primirjem.
Nedelju dana pošto su memorandum o okončavanju borbi u Minsku 20. septembra potpisali Kijev, Moskva, pobunjenici i Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), zaraćene strane obećale su u subotu da će u roku od 24 sata, počev od 18:00 časova po lokalnom vremenu (15:00 GMT), uspostaviti "potpuno zatišje".
Ali, eksplozija je bilo i u nedelju ujutro u centru Donjecka, najvećeg grada koji je u rukama proruskih snaga u istočnoj Ukrajini, gde je u subotu jednog civila ubila artiljerijska granata.
Sukoba je ipak znatno manje nego odmah po potpisivanju sporazuma o prekidu vatre 5. septembra u Minsku. Od tada su poginula 44 civila i vojnika, dok je od početka sukoba, aprila ove godine, poginulo 3.200 ljudi.
Memorandum iz Minska predviđa povlačenje teškog naoružanja - kalibra većeg od 100 milimetara, na najmanje 15 kilometara od linije fronta, te bi nastala "tampon zona" široka 30 kilometara.
Dogovor o primirju je postignut s ruskim oficirima kod Soledara, severno od Donjecka, gde kontrolu ima vojska Ukrajine. Ruska vojska je ubedila pobunjenike da poštuje primirje, javila je privatna "TV Ukrajina".
Ali, portparol ukrajinske vojske, Andrij Lisenko, rekao je da ima "grupa koje nisu ni pod čijom vlašću, rade šta hoće i bombarduju naše pozicije", objavio je list "Ukrajinska Pravda".
Ako se zatišje i potvrdi, u zastoju je političko rešenje jer separatisti koje drže područje dugačko 230 kilometara i široko 160 duž granice Rusije, odbijaju ponudu Kijeva da im da "specijalni status". Po analitičarima, ta oblast obuhvata oko tri odsto teritorije Ukrajine i devet odsto njenog stanovništva.