• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nobel za mir otišao maloj Malali i Satiartiju

Autori mondo.ba Autori Agencije

Nobelova nagrada za mir dodijeljena je danas pakistanskoj djevojčici Malali Jusafzej i Kailašu Satiartiju iz Indije za "njihovu borbu protiv reporesije nad djecom i mladima i za prava sve djece na obrazovanje".

"Djeca moraju da idu u školu i ne smeju da budu finansijski eksploatisana", rekao je predsjednik norveškog Nobelovog komiteta Torbjorn Jagland.

Malala Jusafzaj (17) je djevojčica koja vodi kampanju za obrazovanje djevojčica u Pakistanu, a kojoj je prije dvije godine talibanski borac pucao u glavu.

Satiarti (60) promoviše ideje nekadašnjeg vođe naroda Indije Mahatme Gandija i bio je lider

 mirnih protesta "koji su za cilj imali borbu protiv teške eksploatacije djece radi finansijske dobiti", naveo je Nobelov komitet.

Švedska akademija u Stokholmu navodi da im je nagrada dodijeljena zbog nesebičnog rada protiv nasilja i ugnjetavanja dece i mladih, kao i za njihovu neprestanu borbu za pravo svakog djeteta na obrazovanje.

Malala je i prošle godine bila kandidat za Nobelovu nagradu za mir, ali je nije dobila.

Međutim, dobila je nagradu Evropskog parlamenta "Saharov" za doprinos ljudskim pravima.


Uprkos svojoj mladosti, Malala se već nekoliko godina bori za prava djevojčica na obrazovanje i ličnim "primjerom je pokazala da djeca I mladi takođe mogu da doprinesu poboljšanju situacije u kojoj žive".

"Ona je to uradila u najopsanijim okolnostima. Svojom herojskom borbom postala je vodeći zagovornik prava djevojčica na obrazovanje", ocijenio je komitet u saopštenju o odluci o dobitnicima.

Nobelov komitet smatra da je važno za hindu i muslimanske vjernike, kao i građane Indije i Pakistana, da se priključe zajedničkoj borbi za obrazovanje i protiv ekstremizma.

"Mnogi drugi pojedinci i institucije u međunarodnoj zajednici takođe su doprinijeli (toj borbi). Procjenjuje se da u svetu danas ima 168 miliona djece koje služe kao radna snaga. Godine 2000. taj broj je bio veći za 70 miliona. Svijet se danas približio iskorjenjivanju dječje radne snage", naveo je komitet.

Borba protiv represije i za prava djece i mladih doprinosi ostvarenju "bratstva među narodima" što je Alfred Nobel naveo u svom testament kao jedan od kriterijuma za Nobelovu nagradu za mir.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE