U većem delu Ukrajine se danas održavaju parlamentarni izbori. Bez glasačkih kuztija na Krimu i u 15 izbornih okruga u Donjeckoj i Luganskoj oblasti na istoku zemlje.
Biračka mesta su otvorena u 8:00 časova po lokalnom vremenu na prvim vanrednim parlamentarnim izborima posle masovnih uličnih protesta u Kijevu prošle zime, kada je bivši proruski predsednik Viktor Janukovič bio primoran da pobegne i uvedena je pro-evropska vlada predsednika Porošenka, prenela je agencija Rojters. Za 450 mesta u parlamentu takmiče se 29 partija, mada se očekuje da će samo nekoliko njih preći pet odsto cenzusa, potrebnih da se uđe u Vrhovnu Radu. Itar Tas s dodaje da je raspušteni saziv parlamenta radio samo dve godine i da je u proteklih nekoliko meseci, došlo do duboke političke i ekonomske krize, pa je ukrajinski predsednik raspustio parlament 25. avgusta, tri meseca pošto je ojačao vlast i mesec dana pošto se provladina parlamentarna koalicija raspala s povlačenjem UDAR i Svoboda partije iz koalicije. Biračka mesta se zatvaraju u 20:00 časova po lokalnom vremenu, a podaci o izlaznosti su biti odmah na raspolaganju javnosti. Glasanje neće biti održano u 15 izbornih okruga u Donjeckoj i Luganskoj oblasti na istoku Ukrajine, saopšteno je na internet stranici Centralne izborne komisije, a prenose agencije. Itar Tas s navodi da su šest biračkih mesta otvorena za Ukrajince koji borave u Rusiji. Za glasanje je, kako prenosi UNIAN, formirano 213 okruga, od kojih 21 u Donjeckoj, a 11 u Luganskoj oblasti, dok se u devet od 21 i šest od 11 okruga te dve oblasti neće glasati. Nagli porast podrške Lijaškovoj stranci ugrožava šanse bivše premijerke Julije Timošenko da uđe u novi saziv parlamenta, prema istraživanju koje je sprovela Fondacija za demokratsku inicijativu. Ukoliko bi proruske snage otišle iz parlamenta, Porošenko bi lako mogao da oformi prozapadnu koaliciju sa saveznicima kao što je partija Narodni front predvođena premijerom Arsenijem Jacenjukom, kako bi nastavio sa proevropskim reformama, ocenjuje britanska agencija. Međutim, u slučaju da se Lijaškova stranka izuzetno dobro plasira, Porošenko će možda imati neugodan zadatak da traži podršku od političara koji je oštro kritikovao njegov mirovni plan i njegove kontakte sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Timošenko (53), koja je bila jedan od najpopularnijih ukrajinskih lidera u proteklih 10 godina, sa radikalno prekrojenim političkim programom sada nije uspela da povrati masovnu podršku glasača, a ako danas ne osvoji nijedno poslaničko mesto, to bi moglo da znači njen politički sunovrat.
Izborna komisija će raditi u ambasadi Ukrajine u Moskvi za Ukrajinci u Rusiji koji mogu da glasaju pošto pokažu ukrajinski pasoš, uključujući zvanične ukrajinske predstravnike i diplomatske službenike.
Izborna komisija otvorila je biračka mesta takođe u ruskim gradovima Rostov-na-Donu, Sankt Peterburg, Ekaterinburg, Nižnij Novgorod i Novosibirsku.
Porošenkova stranka Solidarnost bi, zajedno sa savezničkom partijom Udar na čelu sa bivšim bokserom Vitalijem Kličkom, mogla da osvoji 20,5 odsto glasova, dok je podrška Radikalnoj stranci populiste Oleha Lijaška skočila na 8,6 za šest odsto koliko je iznosila pre samo mesec dana, pokazuju rezultati istraživanja.
S druge strane, jedan od očekivanih gubitnika je stranka Julije Timošenko Batkivščina (Otadžbina), čija je podrška opala na 4,7 odsto.