Konflikt bi se proširio u ogromnoj meri ukoliko bi Vašington odlučio da isporuči oružje Kijevu, upozoravaju iz Moskve.
Sekretar Saveta za bezbednost Rusije Nikolaj Patrušev izjavio je danas da su SAD jedan od inicijatora konflikta u Ukrajini, ističući i da bi se "Ukoliko bi oni njima prodavali oružje, konflikt bi se samo proširio", rekao je on za RIA Novosti, komentarišući izjavu zamenika savetnika američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Tonija Blinkena da vlasti SAD treba da razmisle o dopremanju "smrtonosnog oružja" Ukrajini radi odbrane.
Blinkenovu izjavu komentarisao je i zvanični predstavnik ruskog Ministarstva inostranih poslova Aleksandar Lukaševič, ističući da bi isporuka oružja Ukrajini predstavljala kršenje dogovora iz Ženeve.
"Ako je Blinken, kome namenjuju funkciju prvog zamenika američkog državnog sekretara, zaista to javno izrekao, i ako povežemo to sa predstojećom posetom potpredsednika SAD (Džozefa) Bajdena Ukrajini, moglo bi da se radi o principijelnoj promeni politike američke administracije prema konfliktu na jugoistoku Ukrajine", rekao je Lukaševič.
"To je vrlo ozbiljan signal zbog nekoliko razloga. Prvo, to je direktno kršenje dogovora, koji su između ostalog postignuti i uz učešće SAD, imam u vidu Ženevski kominike od 17. aprila", rekao je predstavnik zvanične Moskve.
U Ženevi su 17. aprila održani pregovori Ukrajine, Rusije, SAD i EU o ukrajinskoj krizi, i strane su se dogovorile o razoružanju nelegalnih formacija, oslobađanju nelegalno zauzetih objekata i početku nacionalnog dijaloga o ustavnoj reformi.
"Čuli smo u više navrata potvrde administracije (SAD) da se Ukrajini dopremaju samo nesmrtonosne vrste naoružanja. Ukoliko se menja takva politika, može se govoriti o ozbiljnom destabilizujućem faktoru, koji može ozbiljno da utiče na raspored snaga u tom regionu", dodao je Lukaševič.
Blinken je juče, kako je preneo AP, izjavio da bi SAD trebalo da razmotre davanje odbrambene vojne pomoći u oružju za Ukrajinu kako bi navele Rusiju da dobro razmisli o svom destabilizirajućem ponašanju.
Prema njegovom mišljenju, razlog za to je "ozbiljno" rusko kršenje sporazuma o nemešanju u konflikt, a jačanje ukrajinskih snaga trebalo bi razmotriti kao poruku Moskvi.
"To je nešto o čemu bi trebalo da razmislimo", kazao je Blinken.
AP je, istovremeno, podsetio da dopremanje vojne opreme Ukrajini ima široku podršku u američkom Kongresu.
Ranije je administracija u Vašingtonu više puta istakla da američka pomoć Ukrajini, iako uključuje vojnu opremu, isključuje oružje, podsetila je ruska agencija RIA Novosti, dodajući da je, međutim, Bela kuća odbijala da isključi mogućnost budućih isporuka oružja Ukrajini.