• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU: Trebaju nam imigranti, ali ih ne želimo

Autor SRNA

Evropa stari i potrebni su joj imigranti, ali ih Evropljani ne žele - sadašnji trendovi govore da će doći do demografskog pada u Njemačkoj, Španiji i Poljskoj, što će umanjiti potencijal njihove privrede.

Njemačka će sa 82 miliona stanovnika "pasti" na 74,7 do 2050. godine. Neke računice su još gore i po njima bi Njemačka 2060. mogla "pasti" na samo 65 miliona stanovnika.

Doći će do ozbiljnih problema na tržištu rada i u drugim najsnažnijim evropskim ekonomijama poput Austrije, Holandije i Finske.

S druge strane, Velika Britanija, Francuska, Irska i donekle Italija mogu očekivati "zdrav rast" stanovništva.

Britanija će do 2050. preteći Njemačku kao najmnogoljudnija evropska nacija sa 77,2 miliona stanovnika, dok će Francuska dostići Njemačku sa 74,3 miliona, navodi Evrostat.

Stari kontinent možda bi mogao da ublaži uticaj starenja radne snage do 2020. ako bi bilo zaposleno više žena i starijih ljudi, podsticana mobilnost i bolje korišteni migranti, smatraju ekonomski stručnjaci EU.

U srednjem ili dužem roku, EU će morati da privuče značajan broj kvalifikovanih radnika iz trećih zemalja i prevlada sve veći otpor javnosti koji se ogleda u jačanju anti-imigrantskih stranaka.

"Ako zatvorite vrata imigraciji, platićete ekonomsku cijenu", upozorava Žan-Kristof Dimon, stručnjak za migracije.

Ipak, mnoge evropske zemlje, koje se još oporavljaju od ekonomske krize, "naginju" na suprotnu stranu od demografske realnosti zbog antiimigrantske političke retorike.

Marina Le Pen u Francuskoj, Najdžel Ferejdž u Velikoj Britaniji i Gert Vilders u Holandiji privlače glasače iz radničke klase agitovanjem protiv slobode kretanja radnika u Uniji - navode agencije.

Oni optužuju EU da otvara put migrantima koji uzimaju radna mjesta domaćem stanovništvu, da obaraju plate i životni standard i povećavaju stope kriminala.

Omjer starijih od 65 godina i radno sposobnog stanovništva dramatično će porasti, a broj mlađih od 15 godina biće smanjen za gotovo 15 odsto do 2060. godine, prignozira Evrostat.

Većina evropskih zemalja podigla je doba za penziju na 65 ili više godina i traži duže plaćanje osiguranja za punu penziju, a ti uslovi mogli bi biti i pooštreni.

Tagovi

EU

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE