Muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić izjavio je večeras da je karikaturama objavljenim u francuskom listu "Šarli ebdo", koje su bile povod za teroristički napad u Parizu, prekršena granica slobode izražavanja.
"Sigurno je da je pređena granica izražavanja u slučaju sa karikaturama, ta granica je odavno pređena. Ništa ne opravdava još jedno prelaženje te granice, a ono što osuđujem je oduzimanje života",rekao je Jusufspahić na tribini na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
On je teoriste koji su upali u readakciju u Parizu nazvao "nabildovanom balavurdijom koja nema pameti u glavi".
"Oni su komandosi naučeni da ubijaju i to nema veze sa islamom, već su oni nepodnosioci drugih vera, a ne bogoljubi... Svako može da ih oblikuje kako hoće", rekao je muftija.
On je kazao da sloboda nije anarhija, već da ona ima granice, a da kada te granice pređe postane anarhija.
“Sledeće je pitanje da li smo mi u ratu ili nismo. I kada smo u ratu onda ubijanje nije kukavički, a kada nismo onda je to kukavičluk. Kada smo u ratu onda smo na bojnom polju pa kom opanci, a kom obojci. Neko hoće da nas uvuče u podmukli rat gde nas nišani sve i gde svaki musliman na svetu mora da bude okrivljen da mu se oteža život”, rekao je muftija.
"Mi kao muslimani treba da izađemo iz toga i da kažemo: Vi karikaturisti, koji vređate našu čast, i Isususa, i Mojsija i Muhameda, i svakog od nas koji smo vernicini, niste naši sagovornici", kazao je Jusufspahić na tribini pod nazivom "Sloboda govora ili uvrede? Slučaj Šarli ebdo".
"Ne želim da verujem u filmove. Ja još ne znam ko je ubica... ne mogu baš da verujem u medije današnje i u foto šop... mogu i dedu u foto šopu da mi naprave kako igra košarku sa Džordanom! Ovo su veoma teška vremena u kojima ne možete ni svoj sud da iskažete", rekao je muftija.
Komentrašući to što je tiraž francuskog lista povećan na tri miliona primeraka, on je rekao da će se "tek utvrditi i videti šta su bili interesi". On je dodao da "mediji treba da budu međa koja spaja, a ne da razmeđuju".
"Zašto se javnost nije pobunila kada je u Nigeriji ubijeno 2.000 ljudi kao što je to bio slučaj sa Šarli ebdoom", zapitao je Jusufspahić.
Na tribini, koja je počela minutom ćutanja za sve pariske žrtve, govorio je i Vladimir Ajzenhamer sa Fakulteta bezbednosti, koji je rekao da postoji mogućnost da se slična situacija zbog onog što se dogodilo u Parizu prelije i na zapadni Balkan.
"Kod nas u Srbiji postoje problemi koji moraju da se reše, ali čitava populacija mora da zadrži hladnu glavu i uzdrži se od bilo o kakvih etničkih tenzija", rekao je stručnjak za bezbednost.
On je dodao da pretpostavlja da je sa ovih prostora oko 100 ekstremista otišlo u džihad, ali da je njihov broj jednostvno nemioguće utvrditi zbog otvorenosti granica. "To je pitanje za organe bezbednosti", rekao je Ajzenhamer.
Ocenio je i da se situacija posle napada u Parizu zloupotrebljava što, kako je rekao, predstavlja "bumerang" i "rikošet" koji ide na sve strane.
"Videćemo kako će se odvijati suituacija u Evropi, ali najverovatnije će doći do jačanja desnice i vraćanja nekoliko koraka unazad", rekao je Ajzenhamer.
On je povezao napad u Parizu sa "pogrešnom spoljnom i kulturološkom politikom" i ocenio da je Zapad poslednje decenije propustio priliku da takvu situaciju popravi.
Karikaturista Marko Somborac rekao je da njegov stil nije stil "Šarli ebdoa" , ali da brani pravo da postoji tako nešto. On je rekao da je tek sad postalo jasno koliko je karikatura moćan medij.
Somborac je ocenio da Srbija ima problema sa političkom cenzurom kao i da sloboda medija nije za zavidnom nivou.
Kada je reč o slobodi govora, citirao je kolegu iz "Šarli ebdoa" koji je rekao da sloboda izražavanja može da bude omeđena samo zakonoma, ali i da bi se tu borio za još više slobode, i da ako to nekom smeta može da se obrati sudu.
Skup na FPN-u obezbeđivalo je desetak policajaca ispred fakulteta, a amfiteatar je bio pun.
L. S.