Ruski naučnici su u skeletu pronađenom 2008 godine prepoznali novu vrstu dinosaurusa i to najveću koja je ikad živela.
Naučnici kažu da je novootkrivena vrta najveća među dinosauusima koji su ikada hodali Zemljom, piše britanski "Miror".
Stepan Ivancov, istraživač na Odeljenju paleontologije i geologije na Tomsku kaže da je sada, posle gotovo kompletne restauracije, jasno da se radi o novoj vrsti, možda čak i rodu (genus, stepen biološke klasifikacije između vrste i familije). "Ali, ne možemo jednostavno da ga izvadimo iz stene. ker bi to zahtevalo korišćenje eksploziva a nalazimo se i na teritoriji koja e uskoro biti proglašena za zaštićenu prirodnu oblast".
Stručnjaci iz Rusije koji su radili na fosilima pronađenim na obali jedne sibirske reke pre sedam godina doneli su senzacionalnu "presudu" – radi se o potpuno novoj vrsti.
Divovska životinja je živela pre 100 miliona godina i bliski je srodnik zloglasnog tiranosaurusa, vrstu za koju se smatra da su jedinke bile teške i do 100 tna i dugačke po 40 metara.
U početku su stručnjaci iz Državnog univerziteta Tomsk mislili da se radi o "veoma velikom biljojedu", ali su kasnije analize pokazale da se radi o nečem novom.
Pored ogromne dužine, "sibirosaursu" je mogao da bude i 20 metara visok, prenosi "Sibirijan tajms".
Veliki deo fosila nađen je 2008. tokom ekspedicije na obali reke Kija pored sela Šestakovo u regionu Mekerovo, u jugozapadnom Sibiru.
Na istom mestu, koje se odranije smatra "grobnicom dinosaurusa", je 1995. pronađeno stopalo dinosaurusa, za koje se ne zna da li pripada sibirosaurusu ili nekoj drugoj, možda i neotkrivenoj, vrsti.