Najmanje 62 deteta su ubijena, a 30 je povređeno tokom poslednje sedmice u Jemenu, gde su se vodile žestoke borbe, saopštio je danas Unicef.
Sukobi u Jemenu naglo su se pojačali pošto je koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, tokom vikenda počela vazdušne napade u toj zemlji, kako bi zaustavila napredovanje šiitskih pobunjenika poznatih kao Huti, podsetio je AFP.
Kako je saopštio Unicef, u borbama su teško oštećene zdravstvene i obrazovne službe i pogoršani već i onako loši uslovi za decu, koja se suočavaju s nedostatkom hrane i akutnom pothranjenošću.
Takođe, deca su zbog nasilja preplašena, a mnoga su regrutovana kao vojnici, dodaje Unicef.
Rijad i Teheran međusobno se optužuju za odgovornost za humanitarnu krizu u Jemenu.
Humanitarne organizacije su saopštile da su samo u poslednja 24 časa u vazdušnim udarima u Jemenu stradale desetine civila.
"Ako su stradali civili... to nije cilj operacije, ali kolateralne štete su moguće", rekao je portparol međunarodne koalicije Ahmed Aširi.
Visoki komesar UN za ljudska prava upozorio je da je Jemen na "ivici ponora".
Saudijski ministar spoljnih poslova Saud el-Fejsel je za konflikt u Jemenu optužio šiitske pobunjenike Hutije, Alija Abdulaha Saleha i Iran.
"Šitski borci i bivši predsednik Saleh, uz podršku Irana, pokušavaju da destabilizuju Jemen', rekao je on.
Iran je sa svoje strane upozorio da bi sukob u Jemenu mogao da se proširi na celi Bliski istok.
"Ratno žarište poguraće celi region da igra sa vatrom", rekao je zamenik iranskog ministra spoljnih poslova Amir Abdolahijan i dodao da vojna operacija međunarodne koalicije mora "odmah" prestane.
U ponedeljak je saopšteno da snage vojne koalicije drže pod kontrolom sve luke u Jemenu.
Huti i njihovi saveznici osvojili su u septembru prošle godine glavni grad Jemena Sanu, a predsednik države Abed Rabo Mansur Hadi najpre je pobegao u južni grad Aden, a potom je otišao u Saudijsku Arabiju.