• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Francuskoj sve više prisilnih brakova

Francuska se suočava sa veoma ozbiljnim problemom prinudnih brakova, koji su sve brojniji.

 U Francuskoj sve više prisilnih brakova Izvor: MONDO

Dok se na hiljade devojčica u Francuskoj priprema za novu školsku godinu, aktivisti mnogobrojnih nevladinih organizacija alarmiraju vlasti da pojedine tinejdžerke nedostaju - to su one koje su preko ljeta poslate u insotranstvo i natjerane da se udaju.

Najveći broj žrtava su devojčice iz Azije, Afrike i sa Bliskog istoka, pripadnice muslimanske zajednice u Francuskoj, koja je najbrojnija u Evropi.

Dok je Britanija već oformila specijalne jedinice koje prate žrtve kod kuće i u inostranstvu, aktivisti ističu da Francuska tek počinje da uočava ovaj problem.

"Dugo vrijeme na ovaj problem je glednao kao na stvar kulturne specifičnosti, na nešto što se događa, ali na šta se ne obraća posebna pažnja", izjavila je za Rojters Fatima Lalem, koja se bavi jednakošću polova u gradskoj skupštini Pariza.

Tek posljednjih nekoliko godina Francuska je počela da se bavi ovim problemom nešto više. Prošlog novembra gradska supština objavila je uputstvo svojim zaposlenima o načinima kako da otkriju slučajeve prisilnog braka.

Bivše žrtve i aktivisti, od kojih su mnogi pripadnici druge ili treće generacije imigranata koji rade u Francuskoj, ističu da žene koje su prislino vjenčane u inostranstvu od toga nemaju velike koristi jer su iz straha prinuđene da ćute.

Zelina Alkis, koja radi za neprofitnu organizaciju Elele i uglavnom pomaže djevojčicama turskog porijekla, navodi primjer djevojke turskog porijekla koja je nasilno udata u Parizu prošlog ljeta za jednog Turčina.

Noć poslije vjenčanja, ona je bila zaključana u sobi, a kada je počela da vrišti i protestuje, baka je vezala da bi brak mogao da bude konzumiran.

U mnogim drugim slučajevima devojčice udaju u zemljama porekla. Razlozi su različiti - od toga da žele mladoženju određenih karakteristika, isplaćuju dug na taj način ili obezbjeđuju mladaženji vizu - u svakom slučaju to su vjenčanja koja se odigravaju protiv volje djevojaka.

"Od početka juna do kraja septembra imamo najviše posla. Pošto se svadba obavi, javljaju nam se mlade žene i pitaju šta da rade jer ne žele svog muža", kaže Alkisova koja nerijetko prima prijeteća pisma od ljutitih članova porodice.

Niko tačno ne može da procjeni koliko je Francuskinja prisilno vjenčano. Francuski visoki savjet za integraciju, međutim, procjenjuje da je oko 70.000 djevojaka u riziku da bude prisilno vjenčana.

Kristin Džama koja vodi neprofitnu organizaciju Glas žena kaže da je uspjela da pomogne više od 200 mladih žena da izađu iz prisilnih brakova ili pobegnu prije vjenčanja.

S obzirom da je, kako ona navodi, većina tih djevojaka imala manje od 20 godina i išla u školu ili na koledž, ona je pozvala obrazovne ustanove da brže reaguju kada primjete da se učenice ili studentkinje nisu vratile na nastavu u septembru, jer mnoge škole reaguju tek u oktobru ili čak u februaru. (Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE