Ankara apeluje na islamske zemlje da slijede njen primjer kako bi se zaustavilo krvoproliće koje je dosad odnijelo više od 35.000 života, uglavnom žena i djece.
Turska je blokirala kompletnu robnu razmjenu s Izraelom kako bi i na taj način izvršila pritisak na premijera Benjamina Netanjahua da prekine „genocid” nad Palestincima u Gazi i otpočne mirovne pregovore. Ankara apeluje na islamske zemlje da slijede njen primjer kako bi se zaustavilo krvoproliće koje je dosad odnijelo više od 35.000 života, uglavnom žena i djece.
"Više nismo imali strpljenja: blokirali smo kompletnu robnu razmjenu s Izraelom. Ta mera će biti na snazi sve dok Tel Aviv ne prekine da ubija i progoni civile u Gazi i dok ne omogući doturanje humanitarne pomoći Palestincima”, objašnjavaju u vladi.
U Tel Avivu kritikuju Ankaru zbog te blokade, koja će sigurno pogoditi izraelsku vojnu industriju. Turska jednostrano krši međunarodne ugovore o robnoj razmjeni koje su potpisale dvije zemlje, kažu u vladi i najavljuju da će preduzeti „odgovarajuće kontramjere”. Šef turske diplomatije Hakan Fidan kaže da se nadaju da će „turski svijet zauzeti zajednički stav o situaciji u Gazi i dati primjer međunarodnoj zajednici”.
Turska je među prvima pozdravila ideju tužioca Međunarodnog krivičnog suda o hapšenju, kako kažu u Ankari , „kasapina iz Gaze” premijera Netanjahua i ministra odbrane Izraela, Joava Galanta.
"Ta odluka je zakasnila, ali je pravedna jer su oni odgovorni za masovno stradanje nedužnih civila”, ističu u Ministarstvu pravde.
Erdogan, koji od dolaska na vlast pokušava da se nametne kao zaštitnik muslimana u svijetu, upozorava da se Netanjahu neće zaustaviti u Gazi.
"Ukoliko se ne blokira ta razuzdana i teroristička država, ona će se, prije ili kasnije, okrenuti i ka Anadoliji”, tvrdi on i dodaje da će se na tom putu na udaru Tel Aviva naći i druge zemlje u regionu.
"Mi se nadamo da će naša odluka o prekidu robne razmjene biti primjer za ugled drugim muslimanskim zemljama i da će i one povući slične mjere", kaže turski ministar trgovine Omer Polat.
Ali taj potez Ankare je za sada ostao bez odjeka, čak i među susednim arapskim zemljama. One ćute ili samo verbalno osuđuju Netanjahua, pošto očigledno izbjegavaju da izazivaju, možda ne toliko Izrael, koliko zapadne zemlje, pre svega Ameriku, koja podržava i naoružava Izraelce.
Turska je od prvog dana pokušala da posreduje između Hamasa i Izraela. Erdogan istovremeno održava veoma bliske odnose s Hamasom i tvrdi da je to „oslobodilački pokret” koji se bori za slobodu svog naroda. Turska je zbog toga ostala po strani, dok su ulogu posrednika u pregovorima preuzeli Katar i Egipat, arapske zemlje koje odranije imaju dobre odnose s vladom u Tel Avivu. Ali pregovori o prekidu neprijateljstava i doturanju humanitarne pomoći zasad nisu odmakli od starta. Nalaze se na ivici prekida.
"Pregovori o prekidu vatre između Izraela i Palestinaca zapali su u krizu. Ali Doha će nastaviti da posreduje, pogotovo što postoji rizik od širenja sukoba na druge zemlje Bliskog istoka”, kaže katarski premijer šeik Muhamed bin Abdulrahman el Tani.
U ovoj fazi, kako objašnjava, oni pokušavaju da postignu dogovor o doturanju humanitarne pomoći, prekidu neprijateljstva i oslobađanju izraelskih građana koje Palestinci drže u zatočeništvu. Ali dve strane zasad ne pokazuju spremnost da prihvate njihove inicijative. Pojedini turski mediji tvrde da je Doha na ivici da digne ruke od posredovanja.
(Mondo/Politika)