• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pobeda opozicionog kandidata na Tajvanu

Kandidat glavne tajvanske opozicione Nacionalističke ili Kuomintang (KMT) partije Ma Jing-đeu pobedio je na predsedničkim izborima.

 Pobeda opozicionog kandidata na Tajvanu Izvor: MONDO

Njegova pobeda nagoveštava poboljšanje odnosa Tajvana sa Narodnom Republikom Kinom, ocenio je Rojters.

Ma je osvojio 58 odsto glasova, a kandidat vladajuće Demokratske progresivne partije Frenk Sjeh 42 odsto, pokazuju zvanični rezultati. "Današnja pobeda nije moja, niti jedne političke partije. To je pobeda tajvanskog naroda koji želi reformu i promene", kazao je Ma pristalicama u centru Tajpeja. Ma je ukazao kako se "narod Tajvana nada da će očistiti vladu od korupcije": "Tajvanci se nadaju procvatu privrede. Narod Tajvana se nada miru u moreuzu, on ne želi rat."

Neposredno posle objavljivanja rezultata, na konferenciji za štampu, Ma je pozvao Kinu da demontira svoje rakete uperene na Tajvan kako bi mogli da počnu mirovni pregovori.

Sjeh je priznao poraz i čestitao Mau. "Veoma mi je žao. Ovo je moj lični poraz, ne poraz Tajvana, zato ne budite tužni", rekao je Sjeh pristalicama.

Na izbore se odazvalo 76,3 odsto od 17,3 miliona Tajvanaca sa pravom glasa. Izbore je pratilo preko 500 stranih novinara, i više od 500 međunarodnih posmatrača.

Zvanični rezultati pokazali su takođe da nije uspeo referendum o članstvu Tajvana u Ujedinjenim nacijama, održan paralelno sa predsedničkim izborima, koji su oštro kritikovani NR Kina i Sjedinjene Američke Države, saveznik Tajvana. Referendum sa pitanjem biračima da li prosperitetno ostrvo sa 23 miliona staniovnika u Južnom kineskom moru treba da pristupi UN pod imenom "Tajvan" nije imao dovoljan odziv od preko 50 odsto da bi bio smatran važećim.

Ni drugo referendumsko pitanje - da li Tajvan treba da uđe u UN pod svojim zvaničnim nazivom "Republika Kina" ili nekim drugim praktičnim imenom, nije prešao prag odziva od 50 odsto.

Pobeda kandidata KMT dolazi pošto je ova partija, koja je pre 1949. vladala celom Kinom, osvojila skoro dvotrećinsku većinu na januarskim parlamentarnim izborima na Tajvanu. Ma se zalaže za tesnije ekonomske veze i politički dijalog sa NR Kinom, koja polaže pravo na Tajvan kao na svoju teritoriju.

Pobednik će u maju preuzeti dužnost od dosadašnjeg predsednika Čen Šui-biana, koji je više puta razljutio Peking zalaganjem za nezavisnost Tajvana.

Ma je rođen u Honkongu pošto su mu roditelji došli iz kontinentalne Kine samo pola godine pošto je u najmnogoljudijoj zemlji u svetu pobedila komunistička revolucija, a ubrzo se preselio sa porodicom na Tajvan. Studirao je na Njujorškom univerzitetu i pohađao pravo na Harvardu, a kratko je radio na Vol stritu pre nego što se vratio na Tajvan i napravio političku karijeru.

Ma, kojem je sada 57 godina, bio je najmlađi generalni sekretar KMT sa 33 godine i najmlađi ministar pravde na Tajvanu, sa 43 godine. Pristalice KMT kažu za njega da je sofisticiran i šarmantan, a protivnici tvrde da je uzurpator rođen u inostranstvu, čija je lojalnost Tajvanu sporna.

Tajvan se odvojio od NR Kine posle građanskog rata 1949, ali su njegovu samoproglašenu nezavisnost priznale samo 23 zemlje u svetu. Odnosi između Komunističke partije Kine i KMT su poboljšani od 2005. kada su se njihovi predstavnici sastali prvi put od 1949.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE