• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Belgija: Podrška vladi, protesti u Briselu

Subotu su u Belgiji obeležili anti-NATO protesti, ali i glasanje o podršci vladi.

 Belgija: Podrška vladi, protesti u Briselu  Izvor: MONDO

Belgijska policija uhapsila je u subotu ispred sedišta NATO u Briselu oko 500 mirovnih aktivista, koji su pokušali da uđu u zgradu.

Protest pod nazivom "Završena igra NATO", na kojem se okupilo oko 1.000 ljudi iz 17 zemalja, organizovala je belgijska mirovna inicijativa "Fredezagti", u nameri da ubrza debatu o ulozi Alijanse u svetu.

"NATO je ostatak hladnog rata", rekao je Hans Lamerant, član ove organizacije, koja je, uoči samita Alijanse u Bukureštu, pozvala na smanjenje vojnih interventnih snaga.

"Tamo je na dnevnom redu fundamentalna reforma NATO-a. Oni hoće da predstave nov strateški koncept na 60. rođendan Alijanse 2009. godine", izjavio je Lamerant i dodao da bi trebalo smanjiti vojne troškove.

U međuvremenu, u belgijskom parlamentu glasalo se o poverenju vladi Iva Leterma, a epilog je podrška njegovom kabinetu, čime je omogućeno da vlada, posle devet meseci duge političke krize, nastavi svoj mandat.

Od ukupno 150 poslanika Donjeg doma parlamenta njih 97 podržalo je koalicionu vladu Leterma i njegov politički program za naredni period.

Opozicija je uoči glasanja optužila Leterma da pokušava da izbegne ranija obećanja da će sprovesti nove mere kako bi se povećale penzije i smanjili porezi za one sa najnižim primanjima.

Podela između Flamanaca i Valonaca u Belgiji izražena je i oko osnovnih političkih principa. Flamanci traže veću ulogu u belgijskom društvu. Jedan od glavnih zahteva Flamanaca je i da se pitanja politike rada i zapošljavanja prebace s nadležnosti države na nadležnost regionalnih vlasti Flandrije i Valonije.

Valonci se, s druge strane, snažno protive toj ideji jer je njihov region ekonomski siromašniji i oni ne bi bili u stanju da samostalno vode ekonomsku politiku. Pored toga, Valonci strahuju da bi to "razvodnjavanje" državne vlasti moglo dodatno da utiče na opstanak države.

(www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE