• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mjesečari zločinci bez kazne?

Muž je zadavio suprugu dok je sanjao da se bori s provalnicima u svoju kuću. Da li ga taj njegov akt čini ludim, zlim ili nevinim?

 Mjesečari zločinci bez kazne?  Izvor: MONDO

Najnovija istraživanja trebalo bi da pomognu da se objasne ovakvi slučajevi i možda omoguće da se ustanovi da li neko, ili bilo ko, snosi odgovornost za takav slučaj.

Prije nekoliko dana Britanac Brajan Tomas izveden je pred sud pod optužbom za ubistvo zato što je zadavio suprugu dok su spavali u vozilu za kampovanje. Tužilac je povukao optužnicu nakon što su trojica psihijatara ocijenila da Tomasovo upućivanje u zatvor ne bi imalo svrhe.

Sudija je poslije toga zaključio da Brajan - nije odgovoran za svoj postupak.

Slučaj je u prvi plan izbacio korišćenje mjesečarenja u odbrani u sudu. "Ako pogledate izvještaje u medijima, dobija se utisak da se naglo povećava korišćenje mjesečarenja, hodanja u snu, u odbrani pred sudom" - naglašava Mišel Krejmer-Borneman, psihijatar u Regionalnom centru za istraživanja poremećaja u spavanju u Mineapolisu, u američkoj državi Minesota.

Kod Tomasa je utvrđen stvarni poremećaj spavanja ali Krejmer-Borneman je zabrinuta zato što se u mnogim drugim slučajevima, mjesečarenje i drugi poremećaji spavanja često zloupotrebljavaju u odbrani pred sudom.

Istraživanja stvarnih uzroka mjesečarenja mogla bi olakšati da se identifikuju pravi slučajevi poremećaja sna koje bi eventualno moglo da kao rezultat ima nasilje i šta ga izaziva.

Prošlog mjeseca, piše časopis Sajens u opsežnom tekstu o mjesečarima i njihovom ponašanju, profesorka Ursula Vos sa Univerziteta u Bonu, u Njemačkoj, sa grupom saradnika, istraživala je takozvani "lucidan san".

Oni su saopštili da je čak i za vrijeme "lucidnog sna", stanja u kome neki ljudi tvrde da mogu da kontrolišu svoje snove, izvjesni dijelovi njihovog mozga, povezani sa "kontrolom namjera", ostaju neaktivni dok su drugi dijelovi, povezani sa sviješću i savješću, bili aktivni.

"Sve dok ste u snu, nemate bilo kakav uticaj na svoje akcije i emocije", tvrdi profesorka Vos.

Iako se ovo istraživanje nije bavilo isključivo mjesečarenjem, "hodanjem u snu", ono se podudara sa nešto ranijim istraživanjem neurologa Klaudija Besetija sa švajcarskog Univerziteta Cirih, koji je jednom uspio da jednog mjesečara u "punoj akciji" nekako "namami" pod skener i snimi aktivnost mozga.

Otkrio je da dijelovi mozga mjesečara koji kontrolišu namjeru takođe ne pokazuju bilo kakvu aktivnost dok su regioni mozga za kontrolu emocija i oni koji uprvaljaju kretanjem izuzetno aktivni.

"Naše rasuđivanje je isključeno a naša sposobnost da reagujemo emicionalno je uključena" , zaključuje neurolog Rozalind Kartrajt iz Istraživačkog centra za poremećaje sna u Čikagu.

Ona je uvjerena da potvrđena dijagnoza mjesečarenja može predstavljati jak odbrambeni argument u sudnici ali i dodaje da su potrebni detaljni testovi da bi se zaključilo da li je riječ o stvarnom poremećaju spavanja.

U ovome bi moglo da pomogne najnovije otkriće da zvučni stimulans, kao što je pseći lavež, može izazvati hodanje u snu kod onih koji su prijemčivi na to - posebno ako su patili od nesanice ili bili lišavani spavanja.

Antonio Zadra, neurolog sa Univerziteta Montreal, u Kanadi, merio je aktivnost mozga kod 10 mjesečara i 10 drugih "kontrolisanih osoba" da bi otkrio u kojoj su fazi sna bili.

Zadra i njegovi saradnici otkrili su da zvuk zvona ili druga vrsta buke u fazi "usporenog talasa spavanja" izazivaju mjesečarenje kod troje mjesečara u normalnim uslovima a kod svih deset mjesečara dok su su 25 sati bili držani budnim prije spavanja.

U isto vrijeme, ni jedna od deset "kontrolnih osoba" čije je stanje upoređivano sa mjesečarima, nije "krenulo" u hod u snu na zvuk zvona. Ovo otkriće može eventualno predstavljati test za otkrivanje stavarnog mjesečara.

"Riječ je o velikom otkriću", uvjerena je profesorka Kartrajt. Jer, sve do nedavno advokati odbrane koristili su podatak o mjesečarenje u djetinjstvu ili podatke iz porodične istorije bolesti o postojanju te anomalije među precima da bi poduprli svoju odbranu.

Ipak, Zadra upozorava da se i drugi faktori, kao što je, na primjer, motiv da se počini zločin, moraju uzimati u obzir. "Mi ne smijemo zaboraviti da neki mjesečari takođe mogu da budu - kriminalci", upozorio je u izjavi za Sajens.

(FoNet)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE