Broj prodatih gasnih pištolja i sprejeva za samoodbranu u Nemačkoj je u prvoj polovini 2016. naglo porastao, piše danas "Dojče vele."
List dodaje da građani Nemačke očigledno posle događaja u novogodišnjoj noći strahuju za svoju sigurnost.
Navodi se da je u prvoj polovini 2016. broj izdanih takozvanih malih dozvola za oružje, koje su potrebne za nošenje sredstava za samoodbranu poput gasnih pištolja i sprejeva za samoodbranu, porastao je za 49 posto u poređenju s istim razdobljem prošle godine.
Kako piše "Velt am Zontag" pozivajući se na informacije nemačkog Ministarstva unutrašnjih poslova, do 30. juna ove godine izdato je 402.000 "malih dozvola" za nošenje oružja.
U istom razdoblju 2015. je izdato svega 269.899 dozvola.
Predsednik Sindikata policajaca Rajner Vend ovakav trend smatra potpuno očekivanim.
"Građani strahuju od terorizma i kriminala. I ne daju se razuveriti statistikama i uveravanjima da opasnost nije porasla. Oni žele makar da imaju osećaj da sami nešto čine za svoju sigurnost kada je već država zakazala", kaže Vend.
Posebno nagli porast prodaje sredstava za samoodbranu zabeležen je u prvim mesecima ove godine upravo u Kelnu i susednom Leverkuzenu što se povezuje s izgredima u novogodišnjoj noći u Kelnu.
Takozvana mala dozvola za nošenje oružja, koja važi za gasne pištolje i sprejeve sa suzavcem ili biberom, uvedena je 2002. nakon masakra u nekoliko nemačkih škola.
Poslanica stranke Zelenih u Bundestagu Irene Mihalić zatražila je pooštrenje zakona o prodaji sredstava za samoobranu. Naime za samu kupovinu sredstva nije potrebna nikakva dozvola nego samo za nošenje u javnosti.
Mihalić, koja je i sama nekad bila policajka, traži da se i kupovina uslovi dozvolom.
Političarka hrvatskog porekla založila se i za stroži odnos prema takozvanom dekorativnom oružju. Upravo je ovakvim jednim pištoljem počinjen masakr u Minhenu pre desetak dana.
Radi se o pravom oružju koje je manjim zahvatima pretvoreno u dekorativno oružje, ali lako može ponovo učiniti ubojitim.