• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kopenhagen: Pregovori u ćorsokaku

Učesnici samita o klimatskim promjenama bez uspjeha pokušavaju da postignu konsenzus o sporazumu za borbu protiv klimatskih promjena.

 Kopenhagen: Pregovori u ćorsokaku Izvor: MONDO

Zvanično vrijeme rada konferencije isteklo je, ali se i dalje pregovara.

Američki predsjednik Barak Obama predložio je kineskom premijeru Ven Điabai da se, drugi put u petak, sastanu i pokušaju da odblokiraju pregovore, saopšteno je iz Bijele kuće.

Dvojica državnika su se ranije u petak već sastala, a nakon gotovo jednosatnog razgovora saopšteno je da je postignut izvjestan "napredak".

Tri goruće teme oko kojih se spore Kina i SAD su garancije o kontroli smanjenja zagađenja, finansiranje borbe protiv klimatskih promena i smanjenje nivoa emisije štetnih gasova.

U međuvremenu, ruski predsjednik Dmitrij Medvedev otputovao je iz Kopenhagena ostavljajući svog savjetnika za ekologiju da nastavi pregovore, izjavio je Frans presu portparol ruskog šefa države.

"On je otišao, jer ga sutra očekuju u Almati (Alma-Ata)", gdje počinje samit Organizacije sporazuma o kolektivnoj bezbjednosti koja okuplja zemlje bivšeg SSSR-a, rekla je portparol Natalija Timakova dodajući da savjetnik Medvedeva "ima sva potrebna ovlašćenja".

Završnog dana zasjedanja, predstavnici UN su obilazili delegacije i molili da "ne napuštaju večeras" konferenciju, izjavio je izvještaču Frans presa evropski komesar za zaštitu životne okoline Stavros Dimas.

Najnoviji, treći nacrt sporazuma o globalnom zagrijavanju, o kojem trenutno razgovaraju svjetski lideri na klimatskom samitu Ujedinjenih nacija u Kopenhagenu, sadrži ciljeve za smanjenje emisije štetnih gasova za industrijski razvijene i zemlje u razvoju, što raniji nacrti nisu propisivali.

U dokumentu, nazvanom "Sporazum iz Kopenhagena", piše da bi do 2050. bogate države trebalo da smanje emisiju gasova sa efektom staklene bašte za najmanje 80 odsto u odnosu na nivoe iz 1990, dok bi smanjenje emisija zemalja u razvoju trebalo da bude između 15 i 30 odsto.

U najnovijem nacrtu sporazuma se takođe ponovo uvodi decembar 2010. kao rok do kojeg svjetski lideri treba da usvoje zakonski obavezujući sporazum za borbu protiv globalnog zagrijavanja. Taj datim je bio izostavljen u drugom, takođe predstavljenom nacrtu dokumenta za koji se očekivalo da bude usvojen u petak naveče, na završetku skupa, koji traje od 7. decembra.

Klimatskom samitu prisustvuje i predsjednik Srbije Boris Tadić.

On je izjavio za RTS da se nada da bi mogao da bude postignut sporazum u kome bi se nalazili konkretni i obavezujući zaključci za države učesnice samita i istakao da je Srbija učinila dosta za unapređenje zaštite životne sredine.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE