• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija se povlači iz Međunarodnog krivičnog suda

Autor mondo.rs

Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je danas ukaz o odbijanju Rusije da učestvuje u Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda (MKS).

On je naložio Ministarstvu spoljnih poslova da o tome obavesti generalnog sekretara UN.

Međunarodni krivični sud nije ispunio očekivanja da postane istinski nezavisni međunarodni sud od autoriteta a njegov rad je okarakterisan kao neefikasan i jednostran u različitim forumima, između ostalog i na Generalnoj skupštini UN i Savetu bezbednosti UN, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Dodaje se i da je tokom 14 godina rada MKS doneo samo četiri presude dok je potrošio preko milijardu dolara. Takođe, Rusija ne može biti indiferentna prema stavu Suda iz avgusta 2008. kada je, navodi se, režim gruzijskog predsednika Mihaila Saakašvilija napao Južnu Osetiju pri čemu su ubijeni ruski mirovnjaci ali je Sud optužio južnoosetijske snage i ruske vojnike.

U saopštenju se navodi i da se Rusija oduvek zalagala za procesuiranje odgovornih za najteže međunarodne zločine i učestvovala u stvaranju Nirnberškog i Tokijskog suda, sastavljanju osnovnih dokumenata za borbu protiv genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina i da je iz tih razloga glasala za usvajanje Rimskog statuta i potpisala ga 13. septembra 2000.

Rimski statut je osmišljen uz učešće Rusije i usvojen na Diplomatskoj konferenciji opunomoćenih predstavnika pod okriljem Ujedinjenih Nacija 1998. godine u Rimu.

Stupio je na snagu 1. jula 2002. godine, a Rusija ga je potpisala 13. septembra 2000. godine.

Sedište suda je u Hagu, a to telo je nadležno za suđenja za međunarodna krivična dela kao što su genocid, agresija, zločini protiv čovečnosti, počinjena na teritoriji ili od strane državljana država koje su pristupile sudu.

Kina, Irak, Izrael, Libija, Katar, SAD i Jemen glasale su protiv Rimskog statuta 1998. godine. Izrael, SAD i Jemen potpisali su Statut na kraju 2000. godine. Međutim, administracija Džordža Buša obavestila je Ujedinjene nacije da SAD neće sebe smatrati članicom suda i da ne smatraju da imaju pravne obaveze zbog svog potpisa, što se uobičajeno tumači kao povlačenje potpisa od strane SAD, iako to izričito nije rečeno, prenosi RTS.

Ujedinjene nacije nisu sklonile SAD sa liste potpisnica.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE