• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kim Džong Un odgovorio Trampu

Autor mondo.rs

Severnu Koreju "baš briga" ko je sledeći predsednik SAD, rekao je visoki severnokorejski diplomata tokom posete Ujedinenim nacijama, povodom izborne pobede Donalda Trampa u Americi.

"Baš nas briga ko god da postane predsednik Sjedinjenih Država", rekao je novinarima direktor za ljudska prava i humanitarna pitanja Severne Koreje Kim Jong Ho, pošto je Generalna skupština UN podržala nacrt rezolucije u kojom se osuđuje "široko rasprostranjeno i teško kršenje ljudskih prava u Severnoj Koreji".

"Osnovno pitanje ovde je da li SAD ima političku volju da prekine neprijateljsku politiku prema Demokratskoj Narodnoj Republici Koreji ili ne", rekao je Kim Jong Ho, prenosi Rojters.

Tramp je u septembru u kampanji rekao da bi Kina trebalo da napadne Severnu Koreju.

"Pogledajte Severnu Koreju, tamo ništa ne radimo. Kina bi trebalo da reši taj problem za nas. Kina bi trebalo da uđe u Severnu Koreju, Kina je ima svu moć kada je u pitanju Severna Koreja", odgovorio je tada Tramp na pitanje njegovoj politici o nuklearnom naoružanju.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Geng Šuang odgovorio je da "Kina ulaže velike napore da bi sve strane postigle dogovor o odgovarajućoj rezoluciji o nuklearnom naoružanju na Korejskom poluostrvu u cilju održanja mira i stabilnosti, kao i sistema međunarodne zabrane širenja nuklearnog oružja".

Tramp je Rojtersu u maju rekao da je hteo da razgovara sa severnokorejskim liderom Kimom Džongom Unom kako bi Pjongjang zaustavio nuklearni program.

Piter Hoekstra, bivši republikanski kongresmen koji je postao Trampov savetnik, rekao je u oktobru da ne može da zamisli okolnosti pod kojima bi milijarder stupio u kontakt sa liderom Severne Koreje u bliskoj budućnosti.

Severna Koreja je pod sankcijama od 2006. godine, kada je Savet bezbednosti UN zabranio prodaju oružja i nuklearne tehnologije Pjongjangu.

Totalitarna država razvija svoje nuklearne sposobnosti i projektile, pozivajući se na vojnu pretnju SAD i njenih azijskih saveznika, istovremeno optužujući Vašington i Južnu Koreju da pripremaju rat.

Rusija je snažno osudila nuklearne testove Pjongjanga i istakla da se rezolucije Saveta bezbednosti UN moraju poštovati.

Vašington i Peking su pregovarali o novom nacrtu rezolucije Saveta bezbednosti o daljem kažnjavanju Pjongjanga.

SAD i Seul su u junu otkrili planove za angažovanje antiraketnog sistema THAAD u Južnoj Koreji do kraja 2017. godine.

Peking je oštro osudio taj potez, uz konstataciju da će to ugroziti kineske sposobnosti.

Uprkos rastućoj zabrinutosti Rusije i Kine za bezbednost u regionu, Vašington je uzvratio da će sistem biti uperen protiv pretnji iz Severne Koreje, te da će THAAD obuzdati nuklearne ambicije Severne Koreje.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE