Nemački vicekancelar i predsednik socijaldemokrata Zigmar Gabrijel najavljuje skoro i bitno smanjivanje dečijeg dodatka strancima iz Evropske unije, navodi danas "Dojče vele" (DW).
"U EU postoji pravo na slobodan izbor mesta stanovanja i rada, ali ne postoji pravo na doseljavanje samo u sistem socijalne zaštite", rekao je Gabrijel.
On se zauzeo da se što pre smanje dečji dodaci građanima EU koji rade u Nemačkoj, a čija deca nisu sa njima.
"Ako neko dete ne živi kod nas nego u svojoj domovini, onda i dečiji dodatak treba da bude isplaćen na nivou zemlje porekla", izjavio je ministar privrede i zamenik kancelarke Angele Merkel novinarima medijske grupe "Funke".
DW ocenjuje da se, iako desničarski populisti neprestano plaše nemačku javnost govoreći da "stranci zloupotrebljavaju socijalni sistem", čini da su i u nemačkoj vladi svesni da ima oblika takve pomoći koje bi trebalo preispitati.
Gabrijel tvrdi da su se na nivou vladajuće koalicije još u februaru dogovorili da i u Nemačkoj bude uveden takozvani "Britanski model" - da se strancima iz EU čija deca nisu u Nemačkoj dečiji dodatak plaća na nivou zemlje porekla.
Ministar privrede je rekao novinarima da "već mesecima" čeka da nadležni ministar finansija Volfgang Šojble (Hrišćanskodemokratska unija), podnese odgovarajući predlog zakona, ali da veruje da će se to ubrzo konačno i dogoditi.
Predsednik socijaldemokrata ističe da u nemačkim velikom gradovima "ima čitavih delova ulica sa zgradama u ruševnom stanju" u kojima žive takvi doseljenici iz EU samo iz jednog razloga - "da bi za svoju decu koja uopšte ne žive u Nemačkoj primali dečji dodatak".
Socijaldemokratski političar smatra da takva ispravka nije u suprotnosti sa evropskim načelima.
"U Evropi postoji pravo građana na slobodan izbor mesta stanovanja i rada, ali ne postoji pravo na doseljavanje u sistem socijalne zaštite bez rada", naveo je Gabrijel.
DW navodi da trenutno svi građani EU koji žive u Nemačkoj imaju pravo na dečiji dodatak, čak i kada njihovo dete nije u ovoj zemlji niti ide u nemačke škole.
Navodi se da nemački Zavod za zapošljavanje raspolaže podacima za decembar 2015. godine, prema kojima je oko 120.000 građana EU koji nemaju nemačko državljanstvo primalo u Nemačkoj dečji dodatak.
Gotovo polovina tih građana su državljani Poljske, a po broju ih slede Francuzi, Rumuni, Česi i Mađari.