• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evakuisana naftna platforma u SAD

Američke vlasti evakuisale su naftnu platformu u Meksičkom zalivu koja je u neposrednoj blizini platforme koja je potonula nakon eksplozije.

 Evakuisana naftna platforma u SAD Izvor: MONDO

Prema riječima zvaničnika radnici sa platforme "Oušn endevor", evakuisani su jer se naftna mrlja iz potonulog postrojenja opasno približila.

Zvaničnici su naveli da je to učinjeno kao mjera predostrožnosti nakon eksplozije na platformi poslije koje se 11 lica još vodi kao nestalo.
Platforma je obavljala istraživačko bušenje oko 84 kilometra jugoistočno od obale Luizijane, kada je odjeknula eksplozija.

Iz oštećenog naftovoda i dalje curi nafta uprkos naporima da se otvor zatvori. Britanska naftna kompanija "BP" saopštila je sinoć da će upotrebom robotskih podmornica pokušati da zaustavi curenje nafte skoro kilometar ispod površine mora u Meksičkom zalivu, gdje oko 1 000 barela "crnog zlata" dnevno izbija iz oštećenog izvora.

Britanska naftna kompanija, koja je iznajmila platformu, saopštila je da će pokušaj zaustavljanja nafte, koja je počela da ističe nakon eksplozije opreme za bušenje, trajati od 24 do 36 časova.
Podmornice su opremljene kamerama i rukama kojima se upravlja pomoću daljinske kontrole i pokušaće da zaustave dalje isticanje nafte, ali je šef jedinice za istraživanje i proizvodnju u "BP" Dag Satls upozorio da je to "veoma komplikovan zadatak" koji bi možda "mogao da bude i završen neuspjehom".
On je istakao da bi u slučaju neuspjeha podmornica alternativa bila bušenje "otpuštajućeg izvora", ali je upozorio i da bi za tako nešto bilo potrebno više mjeseci.

Inžinjeri takođe rade na postavljanju velike podvodne kupole u koju će ulaziti nafta nakon čega bi bila prebacivana u rezervoare na površini mora.
Krajem protekle sedmice naftna platforma "Dipvoter horajzon" gorjela je 36 časova prije nego što je potonula. Jedanaest radnika sa platforme još se vodi kao nestalo i pretpostavlja se da su mrtvi i otkazane su operacije potrage. Spašeno je više od stotinu radnika. Još je u toku istraga o uzroku eksplozije.

 Stručnjaci upozoravaju da curenje nafte predstavlja potencijalnu opasnost po plaže, ostrva i močvare duž obale. Za sada zbog vremenskih uslova nafta je još na određenoj udaljenosti od obale, dok postoje i nade da će talasi razbiti sirovu naftu nakon čega bi trebalo da se stvrdne i potone namorsko dno.

Na lice mjesta prebačeno je i više od 30 čamaca za čišćenje i nekoliko letjelica kako bi rasuli rastvor za razblaživanje nafte koja plovi po površini. Zbog loših vremenskih uslova operacije su obustavljene tokom vikenda i za to vrijeme je, prema pretpostavkama, naftna mrlja zahvatila oko 1 550 kvadratnih kilometara. Američka Obalska straža je mrlju opisala kao "veoma ozbiljnu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE