Rusko Ministarstvo spoljnih poslova danas je od međunarodne Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) zatražilo informacije o istrazi u vezi sa trovanjem bivšeg dvostrukog špijuna Sergeja Skripalja.
Lista pitanja uključuje i pitanje koju vrstu pomoći je Velika Britanija tražila od te organizacije i koje procedure su se koristile za prikupljanje uzoraka supstanci od kojih su se otrovali Skripalji.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova je prethodno uputilo Britaniji 14, a Francuskoj 10 pitanja u vezi sa "slučajem Skripalj", na koje Moskva zahteva odgovor.
Rusija se, između ostalog, interesuje po kom osnovu je Francuska uključena i koji nivo ekspertize ima, a za London su, između ostalih, i sledeća pitanja:
- Zašto je Rusiji negirano pravo konzularnog pristupa ruskim građanima kojima je naškođeno na britanskom tlu?
- Koji je tačno antiotrov i u kojoj formi dat žrtvama napada i kako se on našao u posedu britanskih doktora na mestu incidenta?
- Po kom osnovu i britanskim propisima je Francuska uključena u tehničku kooperaciju u istrazi incidenta u kome su povređeni ruski državljani, i koji dokazi su joj predočeni, i da li je prisustvovala uzorkovanju biomaterijala od Sergeja i Julije Skripalj?
- Da li je Britanija obavestila OPCW (Organization for the Prohibition of Chemical Weapons) za francusko učešće u istrazi, i da li je predala rezultate francuske istrage ?
- Na osnovu kojih atributa je utvrđeno "rusko poreklo" supstance korišćene u napadu i da li Britanija ima kontrolni uzorak hemikalije koju navodi kao otrov "novičok"?
- Da li je uzorak supstance istog tipa kao "novičok" ili je slična susptanca proizvedena u Britaniji?
Predstavnici OPCW bili su među ekspertima od kojih je Britanija tražila da analizira hemijski agens kojim su otrovani, navodi AP.
Britanija tvrdi da se radi o otrovu "novičok" čija je proizvodnja započela u Sovjetskom savezu, kao i da je Rusija kriva a trovanje, što je Moskva demantovala.
Moskva dosledno tvrdi da Britanija nije pružila dokaze za svoju tvrdnje o ruskoj umešanosti u "slučaj Skripalj".