U opsežnoj akciji kodnog naziva "Meso" i "Brend" koju provodi Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA, po nalogu Tužilaštva BiH, uhapšeno je nekoliko članova porodice Ivanković Lijanović.
"Nezavisne novine" saznaju da su među uhapšenima i bivši direktori i fiktivni vlasnici Lijanovićevih preduzeća Slavo Ivanković Lijanović, Jozo Ivanković Lijanović, Mladen Ivanković Lijanović, Milorad Bahilj, Jozo Slišković, Željko Mikulić, Zdravko Ivanković, Draženko Kvesić i Mirko Galić.
Pripadnici Sipe su iz Sarajeva u Široki Brijeg dovezli Jerka Ivanovića Lijanovića, gdje su mu uručili nalog za pretres kuće.
Ivanković je potvrdio za "Dnevni avaz" da je uhapšen njegov brat Jerko, ali je na iznenađenje novinara izjavio da je upravo i on uhapšen.
"Evo i mene uhapsili, upravo me hapsi Sipa", kazao je Ivanković, nakon čega je prekinuta telefonska veza.
Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH je saopštila da je hapšenje ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Jerka Ivankovića Lijanovića, njegovog brata Mladena, federalnog ministra trgovine Milorada Bahilja i drugih lica u vezi sa akcijom kodnog naziva "Meso" rezultat rada službenika ove institucije.
UIO navodi u saopštenju da su njeni službenici prethodnih nekoliko godina istražili određene nepravilnosti kada je riječ o prometu mesa i mesnih prerađevina kod nekoliko poreskih obveznika, nakon čega su pripremili izvještaje i prosljedili Tužilaštvu BiH.
Iz Tužilaštva BiH je ranije potvrđeno da se u više gradova provodi akcija kodnog naziva "Meso" i da je riječ o jednoj od najvećih akcija u borbi protiv organiziranog kriminala i višemilionskih poreznih utaja.
U akciji "Meso", pretreseni su objekti i poduzeća, čiji su vlasnici ili koje koriste osumnjičeni: Ivanković-Lijanović Jerko (1969.), Ivanković-Lijanović Slavo (1957.), Ivanković-Lijanović Jozo (1962.), Ivanković-Lijanović Mladen (1960.), Bahilj Milorad (1953.), Slišković Jozo (1956.), Ivanković Venka (1941.), Mikulić Željko (1959.), Ivanković Zdravko (1968.), Kvesić Draženko (1968.), Čolak Miroslav (1941.), Ivanković Lijan-Stipe (1933.), Šakota Mirjana (1958.) i Galić Mirko (1954.).
U okviru akcije, izvršeni su pretresi i izuzimanje dokumentacije i dokaznih materijala iz preduzeća "Lijanovići" Široki Brijeg, "Kora- fin" Široki Brijeg i "Velmos kompanija" Mostar.
Osumnjičene osobe su pod istragom za krivična djela organizirani kriminal iz članka 250. stav 3. Krivičnog zakona BiH, a u vezi sa krivičnim djelima neplaćanja poreza iz članka 211., porezna utaja ili prevara iz članka 210. i pranje novca iz članka 209. KZ BiH.
"Akcijom rukovodi tužilac Tužilaštva BiH, iz Operativnog štaba akcije, a u aktivnostima na terenu učestvuje više stotina policijskih službenika SIPA i UIO BiH. O svim aktivnostima direktno se informiše i glavni tužilac Tužilaštva BiH, s obzirom da se radi o jednom od najsloženijih predmeta organizovanog kriminala u postdejtonskoj BiH", saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Radi se između ostalog, o poreznim i carinskim utajama u iznosima od više miliona KM, koje su počinjene sa osnivanjem i kasnijim fiktivnim gašenjem poduzeća, sa ostavljenim velikim dugom za porez.
"Ova preduzeća su se bavila uvozom, proizvodnjom i preradom mesa i mesnih prerađevina. Za navedene višemilionske iznose je oštećen budžet BiH te na taj način i svi građani naše zemlje", saopšteno je iz Tužiteljstva BiH.
Nakon ispitivanja osumnjičenih, postupajući tužilac će donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane u skladu sa zakonom.
Portparol Agencije za istrage i zaštitu BiH (Sipa) rekla je ranije da su akciji pod kodnim
nazivom "Brend" pripadnici Sipe uhapsili 11 lica, dok se tri lica nalaze na saslušanju u svojstvu osumnjičenih, nakon čega će biti predati Tužilaštvu BiH na dalje postupanje.
Iz Tužilaštva BiH saopšteno je da su u jednoj od najvećih akcija u borbi protiv organizovanog kriminala i višemilionskih poreskih utaja pod kodnim nazivom "Meso" pretreseni objekti i preduzeća čiji su vlasnici ili koje koriste osumnjičeni Jerko, Slavo, Jozo i Mladen Ivanković Lijanović.
"Vrijeme će pokazati da smo na pravom putu"
Narodna stranka "Radom za boljitak" podržava vladavinu prava i institucije koje se o tome brinu, ali smatra da vrijeme koje je tempirano za izvođenje određenih policijskih aktivnosti baca sumnju na njihov kredibilitet i profesionalnost, izjavio je potpredsjednik ove stranke iz reda bošnjačkog naroda Mersed Šerifović.
Na vanrednoj konferenciji za novinare u Sarajevu, održanoj u pauzi sjednice Predsjedništva Narodne stranke "Radom za boljitak", Šerifović je rekao da u ovoj stranci ne mogu komentarisati i donositi bilo kakve sudove o današnjim privođenjima, jer o tome nemaju nikakve zvanične informacije.
"Vrijeme će pokazati da smo na pravom putu", rekao je Šerifović.
Šerifović je naveo da će ova stranka energično krenuti u predizbornu kampanju i da će sve planirane aktivnosti biti dodatno ojačane.
"`Radom za boljitak` već duže vrijeme zagovara ukidanje kantona, jer su to gnijezda nekih vladajućih stranaka koje od Dejtona do danas u njih smiještaju podobne. Zalažemo se i za snažno provođenje odluke `Sejdić - Finci` što, takođe, očigledno ne odgovara nekim vladajućim strukturama", kaže Šerifović.
On je istakao da će članovi stranke u narednom periodu od svih građana BiH tražiti podršku za 10 ključnih mjera koje duže vrijeme zagovaraju. "Od naših građana tražićemo podršku za naš `Program za 10`, koji im sigurno nakon izbora donosi boljitak", rekao je Šerifović.