• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Administrativne prepreke opterećuju poslovanje

Autor SRNA

Poslovno okruženje u BiH je i dalje opterećeno brojnim administrativnim preprekama, a tržište je fragmentisano usljed različitih pravila, zbog čega se ne može postići stvarna sloboda kretanja robe i usluga.

Ovo navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u Izvještaju o razvoju u prošloj godini. Navode da BiH, prema Globalnom indeksu konkurentnosti za 2016/2017. godinu, za razliku od prethodnih godina, nije zabilježila znatne promjene u svom rangiranju jer je dospjela na 107. mjesto od 138 zemalja, dok je prema prethodnom mjerenju bila na 111. mjestu.

Niska konkurentnost BiH ekonomije ima korijene u niskom obuhvatu obrazovanjem i obrazovnom sistemu koji ne priprema adekvatno kadrove za moderno tržište rada.

U prošloj godini svega 10 odsto radno sposobnog stanovništva imalo je više ili visoko obrazovanje, dok procenat radno sposobnog stanovništva sa završenom srednjom školom iznosi 52,1 odsto.

Obrazovni sistem u BiH nije inkluzivnog karaktera, dodaju u Direkciji, i ne pridaje mu se odgovarajući značaj, iako predstavlja veoma važan stub u pristupu socijalnoj uključenosti i obrazovanju u EU.

Iz Direkcije ističu i da je svako šesto domaćinstvo u BiH siromašno, dok postojeći sistem socijalne zaštite ne doprinosi smanjenju siromaštva u BiH.

"Stoga ne čudi da je proces emigracije postao jedan od najvažnijih društveno- ekonomskih izazova sa kojima se suočava BiH", navodi se u izvještaju.

Direkcija za ekonomsko planiranje navodi da je formiranje klastera za mala i srednja preduzeća jedan od načina povećanja industrijske konkurentnosti i ostvarivanja snažnijeg ekonomskog razvoja.

U izvještaju se navodi i da je vrijeme da inovacije, kao jedan od nužnih faktora za prosperitet i ekonomski rast, zauzmu mjesto u institucionalnim i strateškim okvirima razvoja BiH.

Prema Globalnom inovacionom indeksu, BiH je u prošloj godini bila rangirana na 86. mjesto od 127 zemalja, što je mnogo lošije od pretprošle godine kada je bila na 79. mjestu.

Procijenjena ukupna izdvajanja za istraživanja iznosila su oko 0,2 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, dok je cilj zemalja EU do 2020. godine izdvajanje za tu oblast iznose tri odsto BDP-a.

U izvještaju se navodi i da je BiH u prošloj godini ostvarila rast BDP-a od tri odsto, što je nepromijenjena stopa rasta u odnosu na 2015. godinu.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE