KUP BIH: Željezničar bliži trofeju

Fudbaleri Željezničara savladali Krupu 2:0 u prvom meču finala Kupa BiH.

Željezničar je bliži trofeju Kupa BiH poslije prvih 90 minuta finala.

Ekipa Admira Adžema savladala je Krupu rezultatom 2:0 na Grbavici i stekla pristojnu prednost pred revanš za sedam dana.

Domaći fudbaleri zasluženo su slavili u meču u kojem su dominirali i stvorili veći broj šansi, a malo je nedostajalo da trijumf bude i ubjedljiviji.

ŽELJEZNIČAR - KRUPA 2:0 (1:0)

Greška golmana Jovana Kutića  u 36. minutu skupo je koštala ekipu Krupe. Gostujući čuvar mreže nije uspio da uhvati loptu poslije centaršuta Zakarića i ona je došla do Zajmovića koji sa samo tri metra dovodi Željezničar u vođstvo!

Konačnih 2:0 postavio je Graovac u 65. minutu kada je dobro skočio i pogodio glavom za 2:0.

Slobodan Starčević odlučio se da u ovom meču pokuša doći do povoljnog rezultata prije svega branjenjem svog gola pa je postavio taktiku sa tri štopera i bočnim igračima.

Bilo je to možda i previše defanzivno opredjeljenje, jer je Željezničar od starta krenuo sa atacima, dok je Krupa stajali preduboko, dozvoljavajući protivniku da u potpunosti kontroliše igru.

Željezničar je imao gotovo 80 odsto posjed lopte, međutim, nije uspjevao da probije odbranu Krupe u kojoj je odlično odigrao kapiten Aleksandar Vukotić.

Najbolju priliku da načne mrežu Kutića propustio je Kajkut, koji se u 21. minutu našao u stopostotnoj šansi na pet metara od gol-linije, ali nije uspio da uputi šut.

Krupa je nešto kasnije pomjerila zadnju liniju i riješila se pritiska domaćih, a nakon nekoliko polušansi, ipak je Željezničar poveo.

Veliku grešku napravio je golman Kutić koji nije uhvatio loptu poslije centaršuta sa desne strane i ona je došla do Zajmovića koji pogađa za 1:0 iz neposredne blizine.

Sudija Petrović pustio je prilično oštru igru u prvom poluvremenu, a ceh je platio napadač Krupe Nusmir Fajić koji je nakon jednog starta iznesen sa terena. On se doduše vratio na teren, ali je na poluvremenu zamijenjen.

U drugom poluvremenu nije bilo mnogo prilika, a najopasniji po gol gostiju bio je Zakarić, međutim, odbrana Krupe konstantno ga je usmjeravala na desnu stranu i slabiju desnu nogu, pa njegovi centaršutevi nisu bili dovoljno kvalitetni.

Željezničar je povećao vođstvo na 2:0 u 65. minutu, kada je Graovac odlično skočio poslije centaršuta danas vrlo agilnog i dobrog Mehremića i poslao glavom loptu u mrežu.

Samo par minuta kasnije Krupa je mogla da smanji na 2:1 i stigne do vrlo vrijednog pogotka u gostima, međutim, upravo Mehremić je u posljednjem trenutku skrenuo šut Dujakovića u korner i tako spasio čist gol.

U posljednjih 20 minuta Krupa je imala nekoliko dobrih prodora po desnoj strani, ali nije uspjela da ugrozi gol Željezničara.

Ekipa sa Grbavice prijetila je u nekoliko navrata iz kontranapada, međutim, nije uspjela i da dođe do trećeg pogotka koji bi vjerovatno definitivno riješio pitanje osvajača trofaja Kupa BiH.

Slijedi revanš za sedam dana u Krupi na Vrbasu gdje će ekipa Slobodana Starčevića pokušati da ponovi partiju iz prvenstva prije nekoliko dana kada je sa 2:0 savladala Željezničar.

NAJAVA:

Željezničar se bori za peti trofej Kupa BiH, dok se Krupa nada prvom trofeju u istoriji.

U četiri prvenstvena odmjeravanja snaga ove sezone, Željezničar je slavio tri puta, dok je Krupa bila uspješnija samo jednom, i to u posljednjem međusobnom duelu, kadaje golovima Nusmira Fajića i Lazara Marjanovića slavila 2:0.

Meč na Grbavici sudi Banjalučanin Dragan Petrović, a njegovi pomoćnici su Damir Lazić iz Brčkog i Sreten Udovičić iz Prijedora.

TOK MEČA:

Kraj utakmice

90' Zec je bio u dobroj prilici, njegov šut je izblokiran u korner. Nije bilo opasnosti po gol Kutića u nastavku

89' Savić je isprobao šut sa nekih 25-30 metara, daleko od gola

Starčević ne napravio dvije izmjene, na terenu su Šamara i Savić

83' Dobra kontra Krupe, Nikodijević je centrirao, ali dugo je lopta putovala pa nije bilo pravog udarca. U nastavku Ramović dobio žuti karton zbog grubog prekršaja nad Makitanom

81' Hajdarević ulazi umjesto Šabanadžovića. U međuvremenu Bogičević je dobio žuti karton zbog prigovora

79' Umjesto Kajkuta u igri je Zec

69' Najbolja šansa za Krupu. Dujaković je šutirao sa ivice šesnaesterca, a čist pogodak spasio je Mehremić izblokiravši loptu u korner

65' GOOOL! Željezničar vodi 2:0. Mehremić je centrirao sa lijeve strane, a Graovac je skočio pored Nikolića i poslao loptu u mrežu.

64' Vukotić je izbio loptu poslije centaršuta Ramovića, u nastavku korner. Nema opasnosti ali nastavlja se akcija...

63' Ramović je ušao umjesto Vranješa

61' Korner za Krupu, međutim, gosti nisu uspjeli da nakon njega upute udarac u okvir gola

59' Kajkut je bio u polušansi, ali je šutirao u Kutića

52' Zakarić je ponovo bio u šesnaestercu, iskosa sa desne strane, međutim, loš i prejak centaršut igrača Željezničara

Umjesto Fajića na početku drugog dijela ušao je Milanović

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Fajić se vratio na teren

45+1' Balabanović sa 30-ak metara šutira visoko preko gola

45' Opasan centaršut u šesnaesterac Krupe, igrači Željezničara tražili su penal zbog navodnog igranja rukom, ništa od svega

45' Fajić je iznesen sa terena na nosilima. Ukazuje mu se pomoć, upitno je da li će nastaviti meč.

Koškanje igrača obje ekipe, jer domaći igrači, prvenstveno Zakarić nisu izbacili loptu poslije povrede Fajića. Zakarić je na trenutak zastao kao da će to učiniti, ali je potom nastavio sa akcijom i uputio centaršut, što je iznerviralo gostujuće igrače.

41' Opasno ubacivanje Željezničara u peterac, odbrnaa Krupe izbila je loptu u korner.

36' GOOOL! Željezničar vodi 1:0! Domaći fudbaleri poveli su poslije velike greške golmana Kutića. Zakarić je centrirao, a Kutić je loše reagovao i lopta se od njega praktično odbila do Zajmovića kojem nije bilo teško da ju sa tri metra pošalje u mrežu.

32' Aleksić je glavom šutirao daleko preko gola poslije drugog kornera za Krupu na utakmici

30' Vukotić je pokušao prizemnim udarcem iz velike udaljenosti, lopta je došla do Fajića iza odbrane domaćih, ali napadač Krupe nije najbolje prihvatio loptu.

29' Dobra šansa za Krupu, Marjanović je ubacio, Graovac intervenisao na pet metara, malo je nedostajalo da lopta završi u njegovoj mreži. ipak korner. U nstavku ništa od opasnosti po gol Željezničara.

28' Kajkut je loše šutirao glavom poslije kornera

26' Vukotić je na 30-ak metara oborio Vranješa. Zanimljivo, ovo je prvi prekršaj Krupe na današnjem meču.

23' Mehremić je dobio žuti karton zbog oštrog starta nad Nikodijevićem.

21' Stopostotna šansa za Željezničar. Zajmović je uzeo loptu poslije greške Krupe, proslijedio Vranješu koji centrira za Kajkuta, a napadač Željezničara nije uspio uputiti udarac sa samo pet metara.

19' Grub start Osmankovića na Fajiću. Sudija Petrović dosudio je slobodan udarac, međutim, nema žutog kartona. Fudbaler Željezničara dobro je prošao.

14' Prvi korner na utakmici, za domaće. Zakarić je izveo udarac iz ugla, odlično postavljeni Vukotiću izbija loptu

12' inicijativa Željezničara, Krupa se dobro brani i pokušaće da nešto više uradi iz kontranapada

6' Zajmović nije primio dobru loptu u šesnaestercu Krupe

5' Marjanović je sa desne strane probio u šesnaesterac, bilo je kontakta sa Osmankovićem, ali nema penala

2' Opasan centaršut Graovca sa desnog krila, odbrana Krupe dobro reaguje ispred Zakarića