• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpski juriš na plažu!

Naši turisti ove godine obaraju sve rekorde. U turističkim agencijama su prezadovoljni, jer građani uplaćuju aranžmane za letovanje više nego ikad!

 Srpski juriš na plažu! Izvor: MONDO

A kako kažu dobri poznavaoci prilika u turizmu, prava letnja "pomama" još nije ni počela!

"Srpski turisti, po pravilu, tri puta hrle u agencije", objašnjava Srđan Marković iz "Džolija".

"Prvi put u drugoj polovini aprila, kada svi počinju da razmišljaju o letovanju. Drugi put sredinom juna kada roditelji dobiju konačan uvid u svedočanstva, i treći put krajem tog meseca kada su svi, kako mi to kažemo, sigurni da će leto doći. Kod nas, naime, sve do poslednjeg trenutka postoji strah da li će vremenske prilike možda biti neočekivano loše!", kaže Marković za "Novosti".

Izbori i nestabilna politička situacija, dakle, nimalo nisu uticali da naši turisti odustanu od letovanja. Iako su uplate aranžmana u predsezoni bile veće od očekivanih i veliki broj turista je od uskršnjih praznika napravio mini-odmor, majske uplate beleže rekorde u odnosu na prethodne godine.

"U našim poslovnicama dnevno najmanje 500 ljudi uplati aranžman za letovanje. Recimo, samo za Tursku već imamo više od 3.000 prodatih aranžmana, a lane u ovo vreme bilo je uplaćeno 1.200 tih aranžmana, kaže Slobodan Mićić iz "Kontikija".

Tokom čitave prošle godine sa našom najvećom agencijom "Kontiki" letovalo je 60.000 turista, a sada je prodato već 8.000 aranžmana. I dalje su na listi kao najpopularnija odredišta: Turska, Egipat, Grčka, Tunis, Italija, Španija i Crna Gora.

"Prošle godine je 'Argus' imao 50.000 turista, a ove imamo 25 odsto više u odnosu na isti period lane", kaže Srđan Andrejević iz "Argusa".

"Grčka je dosta toga 'poremetila'. U poslednje vreme se ne radi o tome koliko možeš da prodaš, već koliko imaš zakupljenih kapaciteta. U predsezoni je sve jeftino i sve se lako prodaje, za mnoge kolege, međutim, problem je špic sezone, jer su cene više nego što prosečan putnik može da podnese. Mi imamo jeftinu Bugarsku, Tursku i Tunis u špicu", kaže Andrejević.

I u "Argusu" beleže izuzetno povećanje interesovanja za Tursku, jer za ovu zemlju praktično nije potrebna viza, pošto se izdaje na granici. Drugo najtraženije odredište je Egipat, pošto su hoteli zbog pada dolara jeftini, pa se time kompenzuje visoka cena avionskog prevoza.

U "Džoliju" su ove godine imali rani buking još u februaru, pa je prodaja skočila 100 odsto u odnosu na isti period prošle godine. I u aprilu, koji je bio poslednji mesec za popust, zabeležena je 60 odsto veća prodaja nego lane.

Ova agencija je imala 37.000 turista prošle godine i, ako se ovaj trend nastavi, daleko će premašiti taj broj. Samo su za Uskrs evidentirali 3.000 turista, koji su, prosečno, po aranžmanu plaćali 450 evra.

Ove godine je Uskrs bio kasnije, pa su mnogi sebi organizovali mini-odmor, a posle toga su usledili izbori. Prodaja se samo u jednom trenutku usporila.

"Posle izbora, sve je opet krenulo kao prošle godine, a prodaja je veća zbog ranih uplata. Ovo leto je, ipak, atipično. Mi smo ponudi dodali i čarter za Majorku. Međutim, Grčka je i dalje odredište broj jedan. I to, pre svega, sever. Osnovni razlozi su blizina i cena", kažu u "Džoliju".

Zanimljivo je da su prvo prodati skuplji hoteli u Grčkoj i Crnoj Gori sa sopstvenim prevozom, koji su skuplji od najboljih turskih hotela. Svi koji imaju para za skupe hotele voze i skupa kola. Uostalom, to su mesta gde će ih svi sigurno videti.

Prema tradicionalnoj anketi udruženja JUTA, Grčka je čitavog proleća bila odredište broj jedan. Više od polovine anketiranih izjašnjavalo se da će tamo letovati. Sad, međutim, taj broj je spao na 36 odsto. Turska se primakla na 35 odsto, a daleko zaostaju Egipat i Srbija sa po pet odsto, kao i Crna Gora sa četiri i Tunis i Bugarska sa tri odsto. Na sve ostale zemlje otpada devet odsto.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE