• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nisu zabeleženi pokušaji obaranja domena

Odeljenje MUP-a Srbije za borbu protiv visokotehnološkog kriminala nije do sada dobilo nijednu prijavu obaranja nekog državnog domena

 Nisu zabeleženi pokušaji obaranja domena Izvor: MONDO

Odeljenje MUP-a Srbije za borbu protiv visokotehnološkog kriminala nije do sada dobilo nijednu prijavu pokušaja upada ili obaranja nekog zvaničnog državnog domena, rekao je načelnik tog odeljenja Saša Živanović i upozorio na porast zloupotreba platnih kartica građana.

On je u izjavi Tanjugu naveo da bi se, doduše, "upadi" na domene važnih državnih institucija mogli očekivati nakon što su srpski hakeri nedavno upali u sistem Pošte Albanije, ali je dodao da je njihova služba "u pripravnosti".

"Reč je o mladoj ali veoma osposobljenoj službi u okviru MUP-a koja je u usponu, s namerom da se širi, razvija i bude najbolja u regionu kako bi naši susedi od nas mogli da uče", rekao je Živanović.

On je podsetio da će, kada u Skupštini bude ratifikovana Konvencija Saveta Evrope o visokotehnološkom kriminalu, u Srbiji zaživeti i jedinica "24/7", što znači 24 sata rada, sedam dana u nedelji.

Najrasprostranjeniji oblici sajber kriminala su oni koji donose novac - pedofilija, piraterija i zloupotreba platnih kartica, ukazao je Živanović.

Prema njegovim rečima, događa se ono na šta su iz Europola upozoreni - ekspanzija zloupotrebe platnih kartica. U Srbiji je, na primer, u 2007. godini broj te vrste kriminala porastao za čak 280 puta.

Građane stalno treba upozoravati na neophodnu tajnost PIN koda čak i za članove njihovih porodica, da se od kartica nikada ne odvajaju, kao i da one stalno moraju biti u njihovom vidom polju.

To, međuitm, primetio je, nije garancija da podaci sa platne kartice neće biti presnimljeni i zloupotrebljeni.

U Srbiji se procesuiraju i zloupotrebe platnih kartica putem interneta, ali i one u bankomatima ili na drugim prodajnim mestima.

Ova druga vrsta zloupotreba je veoma rasprostranjena i veoma je maštovita.

Kao primer on je naveo da su kriminalci u nama susednoj zemlji napravili ugovor sa kućnim savetom zgrade i, u zamenu za krečenje haustora i održavanje lifta, u ulazu instalirali bankomat.

Taj bankomat, objasno je Živanović, nije isplaćivao novac već je samo imao zadatak da presnimava podataka sa platnih kartica u cilju njihove dalje zloupotrebe.

Opasnost od krađe podataka sa platne kartice uvek postoji, pa i onda kada korisnik uredno dobije i novac i karticu, kazao je Živanović i objasnio da se u tu svrhu postavljaju razne zamke poput "libanske klopke", kamere, "skinera" i sličnih alata.
Sajber kriminal, upozorio je Živanović, jedina je oblast kriminaliteta gde sa bilo kog kompjutera može da se, kako je rekao, napadne bilo koja tačka u svemiru pri čemu izvršilac ostaje nevidljiv i anoniman.

Zato, naveo je on, na internetu vrebaju mnoge opasnosti, a jedna od novijih su razne lutrije, na koju su ih, kaže, upozorile kolege jedne od nama susednih zemalja sa kojima, inače, ovo odeljenje MUP-a ima veoma dobru saradnju.

Živanović je ispričao da je zabeležen slučaj našeg građanina koji je na prevaru izgubio 20.000 evra metodom socijalnog inženjeringa.

"Socijalni inženjering je posebna psihološka metoda kojom nekog treba naterati da čini po nečijim željama i podrazumeva razne situacije koje se odvijaju prema posebno za to pripremljenim scenarijima", naveo je Živanović.

Građanin je, objasnio je on, dobio elektronsku poštu kojom je obavešten da je upravo postao srećni dobitnik sume od nekolio miliona dolara.

Usledili su kontakti na raznim nivoima, potom potpisivanje ugovora i najzad da bi dobio pun iznos nagrade bilo je potrebno da na određeni račun u banci, rečimo, negde u Južnoafričkoj Republici na račun koji je sam otvorio, uplati iznos od 20.000 evra kao navodne troskove transfera novca.

Građanin je to učinio i, naravno, ostao bez te sume, kazao je Živanović.

(Tanjug/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE