• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oprez na Tari: Mečka sa tri mečeta viđena kod Perućca – evo šta da radite ako ih sretnete

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Ako planirate izlet na Taru ili uživate u odmoru pored jezera Perućac, imajte na umu da je posljednjih dana u tom području gotovo svakodnevno viđana mečka sa tri mečeta.

 medvjed Izvor: Shutterstock

Kako je objavilo Javno preduzeće "Nacionalni park Tara", ova porodica medvjeda se najčešće pojavljuje duž obale jezera, između šestog i osmog kilometra od brane, ali su uočeni i na putu od Perućca ka Rastištu.

S obzirom na to da je riječ o ženki sa mladuncima, ponašanje životinje može biti zaštitnički nastrojeno, pa samim tim i nepredvidivo. Iz Nacionalnog parka upozoravaju da to predstavlja potencijalnu opasnost za ljude, te upućuju važno bezbjednosno saopštenje:

Javno preduzeće "Nacionalni park Tara" obavještava posjetioce i stanovništvo da se u posljednjih mjesec dana skoro svakodnevno uočava mečka sa tri mečeta na širem području priobalja jezera Perućac. Najčešće se uočavaju na prostoru od 6 do 8 kilometra od brane, ali su u nekoliko slučajeva primijećeni i na putu od Perućca ka Rastištu.

S obzirom na to da je riječ o ženki sa mladuncima, njeno ponašanje može biti nepredvidivo i zaštitnički nastrojeno, odnosno agresivno, što predstavlja potencijalnu opasnost za ljude. Radi bezbjednosti lokalnog stanovništva i posjetilaca, upućujemo sljedeće preporuke:

- Ne krećite se priobaljem i okolini jezera tokom noćnih sati i u ranim jutarnjim časovima.

- Ukoliko primijetite medvjeda, naročito mečiće, ne prilazite mu i odmah se udaljite bez panike.

- Ne približavajte se plovilima obali na kojoj uočite medveda.

- Ne približavajte se plovilima medvjedima koji plivaju.

- Ukoliko imate psa, držite ga na povocu – pas može uznemiriti medvjeda i izazvati njegov napad.

- Ne ostavljati hranu ili otpatke u prirodi – to privlači divlje životinje.

- Kampovanje nije dozvoljeno.

Pozivamo sve posjetioce da budu oprezni i da poštuju uputstva čuvara parka i drugih nadležnih službi. Ukoliko primijetite medvjede, možete nam prijaviti putem mejla [email protected], telefona 031/865-644 ili direktno čuvarskoj službi na terenu.

JP "Nacionalni park Tara" u saradnji sa stručnim službama prati kretanje medvjeda na terenu i preduzima sve neophodne mjere u cilju zaštite ljudi i očuvanja prirodnih vrijednosti.

Hvala vam na razumijevanju i odgovornom ponašanju!

Za kraj – budite oprezni, ali i zahvalni

Vidjeti divlju životinju u prirodnom staništu jeste rijetka i uzbudljiva prilika – ali to mora biti uz puno poštovanje pravila i opreza. Tara je dom mnogim zaštićenim vrstama, među kojima je i smeđi medvjed – simbol planine i njenog biodiverziteta. Ako ga sretnete – gledajte izdaleka, ne ometajte ga, i uživajte u prirodi – pažljivo.

(MONDO/Danas)

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE