• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pet planinara uskoro će biti vraćeno kući: Zenica priprema zajedničku komemoraciju i sahranu

Autor Dragana Božić Izvor Nezavisne novine

Predstavnici Gorske službe spasavanja Zenica najavili su danas da slijede aktivnosti na organizaciji transporta tijela i ukopa pet planinara iz BiH poginulih u nesreći na Elbrusu.

 elbrus Izvor: Sergei Rusanov / Zuma Press / Profimedia

Čelni ljudi Gorske službe spasavanja (GSS) Zenica, koji su se u petak naveče vratili iz Rusije zajedno sa dvojicom preživjelih zeničkih planinara iz tragične nesreće od 25. jula u pohodu na Elbrus, Harisom Adilovićem i Kemalom Vidimlićem, danas su na pres-konferenciji u Zenici govorili o narednim koracima u vezi transporta tijela i ukopa pet poginulih planinara.

Naime, tijela poginulih supružnika Alme i Denisa Okanovića, članova GSS-a Zenica te planinara Nermina Talama, doktorice Melihe Čaušević i Almira Kadrića, još uvijek se nalaze u Ruskoj Federaciji, a predsjednik GSS-a Zenica Dino Ahmetović i načelnik Kenan Hrustanović koji su putovali u Rusku Federaciju te Munever Aganhodžić, koji je u njihovom odsustvu koordinirao aktivnosti u Zenici, nisu mogli precizirati tačan termin povratka tijela poginulih te njihovog zajedničkog ukopa u Zenici, piše Fena.

"Ovo je jedan od najtežih trenutaka ove stranice, ovog grada, ove države i cijele planinarske zajednice", kazao je Ahmetović, te izrazio saučešće porodicama i prijateljima poginulih.

Zamolio je sve da poštuju žrtve ali i preživjele koji su u fazi psihičkog i fizičkog oporavka nakon svega što su preživjeli.

"Proces transporta tijela unesrećenih je već počeo. Tijela se nalaze u Moskvi. Ne možemo potvrditi tačan termin njihove dopreme u BiH", kazao je Ahmetović, prenosi Fena.

Tijela će iz Moskve biti prevezena preko Beograda

On je pojasnio da će tijela nastradalih planinara prvo transportnim avionom biti prevezeni u Beograd, odakle se biti vraćeni u BiH.

Planirana je i zajednička komemoracija u Zenici, gradu koji će na dan sahrane proglasiti Dan žalosti.

Na području Federacije Bosne i Hercegovine Dan žalosti bio je proglašen 28. jula.

Vlada FBiH i Ministarstvo spoljnih poslova BiH od samog početka bili su uključeni u akciju podrške i povratak preživjelih planinara te tijela stradalih planira u domovinu, a Vlada FBiH izdvojila je 70.000 KM i u Rusku Federaciju poslala i specijalna vozila Federalne uprave civilne zaštite koja bi trebala dovesti kombi i opremu zeničkih planinara.

Ahnmetović je zbog svega zahvalio čelnim ljudima iz spasilačkih i drugih službi Ruske Federacije koji su im pružili svaku vrstu pomoći, kao i premijeru FBiH Nerminu Nikšiću te gradonačelniku Zenice Fuadu Kasumoviću. Veliku podršku, ističu, pružio im je i Ivan Bandić iz Žepča.

Najavio je da će termin komemoracije i dan sahrane biti određen nakon transporta tijela u BiH, kao i nakon dogovora s Ministarstvom unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona, Gradskom upravom Grada Zenica te Medžlisom Islamske zajednice Zenica.

Podsjećamo, petoro planinara iz Zenice poginulo je u subotu, 25. jula, tokom uspona na planinu Elbrus u Rusiji, dok su samo dvije osobe, iz grupe koja je krenula osvojiti ovaj vrh, preživjele.

Živote su izgubili Meliha Čaušević, Alma i Denis Okanović, Almir Krivdić i Nermin Talam. Dvoje od njih su bili članovi Gorske službe spasavanja Zenica, a troje članovi Planinarskog društva "Vedro".

Preživjeli su Haris Adilović i Kemal Vidimlić.

Naime, kako su javili u nedjelju ruski mediji, planinari su ostali zarobljeni na nadmorskoj visini od približno 5.100 metara.

(Nezavisne novine/Mondo)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE