• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beogradski bazeni OK, u pomoravskim mokraća!

Dok je voda u beogradskim bazenima, "nikad ispravnija i bezbednija za kupače", dotle je u bazenima u gradovima Pomoravlja pronađena mokraća!

 Beogradski bazeni OK, u pomoravskim mokraća!  Izvor: MONDO

Pozivajući se na rezultate Gradskog zavoda za javno zdravlje, dnevnik "Blic" navodi da je od početka sezone kupanja na gradskim kupalištima, redovnim kontrolama i testovima potvrđeno da uređaji za prečišćavanje vode dobro rade i da je koncentracija hlora u granicama koje onemogućavaju razvoj raznih bakterija.

"Poslednjom kontrolom vode na svim bazenima na teritoriji Beograda potvrđeno je da su sva kupališta maksimalno bezbedna. Od početka sezone nismo imali nijedan neispravan uzorak vode, što je sjajna vest za sve Beograđane koji spas od letnjih vrućina traže na bazenu. Pošto su najčešći posetioci kupališta deca, roditelji ne moraju da brinu za njihovo zdravlje", kaže za "Blic" Marina Mandić, iz Zavoda za javno zdravlje, zadužena za ispravnost vode u gradskim bazenima i dodaje da se voda kontroliše jednom nedeljno.

Lekari upozoravaju kupače da ne smeju da uriniraju u bazenima, kao i da je neophodno da pre i posle ulaska u bazen obavezno idu na tuširanje.

Dnevna karta radnim danima košta od 200 do 250 dinara, dok je poludnevna od 150 do 200 dinara. Dok za noćno kupanje treba izdvojiti od 100 na "Olimpu" do 350 na "Košutnjaku".

Razloga za brigu nemaju ni ljubitelji Ade Ciganlije, jer je voda u Savskom jezeru takođe odlična i ispravna. Uzorci iz jezera se uzimaju dva puta nedeljno sa pet lokacija.

Dnevnik "Alo", međutim, piše da je voda u otvorenim i zatvorenim bazenima Pomoravskog okruga hemijski neispravna zbog mokraće.

Uočen je povećan broj nitrita i amonijaka, što ukazuje da se kupači često olakšavaju u bazenima, a ne u toaletima.

"U vodi je pronađen povećan broj nitrata i amonijaka, a to je posledica veće količine urina u bazenima i pokazuje da se kupači nesavesno ponašaju", objašnjava Biljana Obradović, specijalista higijene u Zavodu za javno zdravlje za Pomoravski okrug.

Ovi podaci rezultat su analiza 16 bazena na ovom području, koje je Zavod za javno zdravlje uradio u odeljenju sanitarne inspekcije za Pomoravski okrug u Jagodini.

U tekstu dnevnika "Alo" nije navedeno u kojim gradovima je voda neispravna u bazenima.

"Nijedan vlasnik bazena nema sklopljen ugovor sa Zavodom o kontroli vode za kupanje", napomenula je Obradovićeva i dodala i da je koncentracija hlora u vodi na zadovoljavajućem nivou. Ona naglašava da će se u avgustu sprovoditi češće kontrole bazenske vode.

(www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE