• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ogromna većina poslanika za ulazak BiH u EU

Autor mondo.ba

Ulazak BiH u EU bezuslovno podržava 77,8 odsto poslanika u državnom i entitetskim parlamentima, dok 16,7 odsto to podržava, ali pod određenim uslovima, pokazalo istraživanje centra "Pro Educa"

 Ogromna većina poslanika za ulazak BiH u EU Izvor: mondo.ba

Pro Educa
Izvor: mondo.ba
Centar za edukaciju "Pro Educa" predstavilo je danas u Banjaluci publikaciju i rezultate prvog istraživanja o mišljenju narodnih poslanika, delegata i novinara u Bosni i Hercegovini o evroatlantskim integracijama Bosne i Hercegovine - "Šta poslanici i novinari u Bosni i Hercegovini misle o evroatlantskim integracijama?"

Publikacija je nastala kao rezultat istraživačkog projekta "Promišljanje novinara i poslanika u državnom i entitetskim parlamentima o evro-atlanskima integracijama", koje je priredio Srđan Puhalo, a koje je podržala Ambasada SAD u BiH.

Istraživanje je provedeno u periodu od 29. oktobra do 19. decembra 2013. godine na uzorku od 144 poslanika u entitetskim i državnom parlamentu Bosne i Hercegovine.U istom periodu urađena je anketa sa 46 novinara koji rade u informativnim redakcijama medija u Bosni i Hercegovini.

U istraživanju je učestvovalo 42 ili 29,2 odsto poslanika iz Republike Srpske i 98 ili 68,1 odsto poslanika iz FBiH, kao i jedan poslanik iz Distrikta Brčko.

Što se stranaka tiče, u istraživanju je anketirano najviše poslanika iz SDP BiH (24,3 odsto), SDA (9,7 odsto), SBB (9,0 odsto), HDZ BiH (6,9 odsto), SDS (6,9 odsto), Narodne stranke Radom za boljitak (6,3 odsto) i SNSD (4,2 odsto).

Istraživanje je pokazalo da ulazak BiH u EU bezuslovno podržava 77,8 odsto poslanika, dok 16,7 odsto to podržava, ali pod određenim uslovima. Protiv ulaska u EU je 2,1 odsto ispitanika.

Ulazak BiH u EU podržava 59,5 odsto poslanika iz RS i 86,7 odsto poslanika iz FBiH. Kod 31 odsto poslanika iz RS i 10,2 odsto poslanika iz FBiH ta podrška je uslovljena određenim zahtjevima. Protiv ulaska zemlje u EU je 4,8 odsto poslanika iz RS i 1 odsto poslanika iz FBiH.

Izvor: mondo.ba

Polovina ispitanih poslanika  (52,8 odsto) nema dilemu da bi ulazak BiH u EU uticao pozitivno na ekonomiju zemlje. Svaki deseti poslanik (11,8 odsto) smatra da bi u početku bilo loše, ali, dugoročno gledano, došlo bi do poboljšanja ekonomske situacije u zemlji. Ulazak u EU loše bi uticao na ekonomiju BiH smatra 9,7 odsto poslanika, a 5,6 odsto njih smatra da bi ulazak u EU doveo do priliva stranih investicija.

Ulazak u NATO savez bezrezervno podržava 61,8 odsto poslanika, dok 22,9 odsto ispitanika tu podršku uslovljava. Protiv ulaska u NATO savez je svaki deseti ispitanik.

Ulazak BiH u NATO podržava 9,5 odsto poslanika iz RS i 86,7 odsto poslanika iz FBiH. Kod 42,9 odsto poslanika iz RS i 13,3 odsto poslanika iz FBiH ta podrška je uslovljena određenim zahtjevima, dok se ulasku zemlje u NATO protivi 38,1 odsto poslanika iz RS i nijedan poslanik iz FBiH.

Ulazak BiH u NATO bi pozitivno uticalo na privredu i ekonomiju, smatra polovina ispitanika (51,4 odsto), dok 12,5 odsto misli da će to značiti veću sigurnost za investitore, a samim tim i privlačenje stranih investicija.

Poslanici iz RS i FBiH se slažu da odluku o ulasku BiH u EU treba da donesu građani na referendumu, ali se ne slažu na kom nivou treba da bude održan taj referendum.

Da o ulasku BiH u EU treba da odluče građani na referendumu na nivou BiH smatra 16,7 odsto poslanika iz RS i 74,5 odsto poslanika iz FBiH. Da se referendum treba održati na nivou entiteta misli 64,5 odsto poslanika RS i 3,1 poslanik FBiH, dok 16 odsto poslanika iz oba entiteta smatra da tu odluku treba da donesu političari.

Za referendum o ulasku BiH u NATO na nivou BiH podržava 7,1 odsto poslanika iz RS i 67,3 odsto poslanika iz FBiH. Da referendum treba održati na nivou entiteta mišljenja je 78,6 odsto poslanika iz RS i 3,1 odsto poslanika iz FBiH.

Najveći broj novinara u BiH smatra da će ulazak zemlje u EU imati pozitivne efekte na privredu i ekonomiju (27odsto), dok 16,7odsto smatra da će ispočetka biti loše, ali kasnije sve bolje i bolje. Da će ulazak privući strane investicije smatra 7,4 odsto novinara, a svaki deseti novinar (11,1 odsto) smatra da će se to loše odraziti na privredu i ekonomiju zemlje.

Svaki peti novinar (25,9 odsto) smatra da bi ulazak BiH u NATO imao pozitivan uticaj na privredu i ekonomiju zemlje, dok 16,7 odsto smatra da će to pogodovati privlačenju stranih investicija. Da će sve ostati isto smatra 22,2 odsto ispitanika, a 13 odsto novinara smatra da domaća privreda nije spremna za to i da bi nakon ulaska u EU bilo lošije.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE