• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na slobodi 80 odsto osuđenika!

Autor mondo.ba

S udjelom od 18,4 odsto zatvorska kazna lani je bila gotovo najmanje zastupljena krivična sankcija koja je u RS primjenjivana protiv punoljetnih osuđenika.

Naime, po podacima Republičkog zavoda za statistiku, na sudovima je tokom prošle godine krivom proglašena 4.081 osoba, od čega su 752 poslate "iza brave", pišu "Nezavisne novine".

Sudije su, dakle, u svakom petom slučaju dokazane krivce kaznile zatvorom, a jedino su se manje odlučivale za sudske opomene, koje su izrekle tek za 15 lica s optuženičke klupe.

Zanimljivo je da su zabilježena i tri slučaja da su optuženi proglašeni krivim, ali su oslobođeni kazne, što pokazuju podaci iz biltena Republičkog zavoda za statistiku.

Maloljetnike nisu slali u zatvor

Tužilaštva u RS lani su riješila 277 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu za maloljetnike, što je za 21,5 odsto manje u odnosu na 2012. godinu, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Od ukupnog broja optuženih za dio njih izrečena je krivična sankcija, dok je za ostale postupak obustavljen. "Izrečene su 54 krivične sankcije. U svim slučajevima izrečene su vaspitne mjere, što znači da nije bilo izricanja kazne maloljetničkog zatvora", navodi se u informaciji iz Republičkog zavoda za statistiku.

Po istom izvoru, najčešće primijenjena krivična sankcija lani je bila uslovna kazna, koja je u presudama pribilježena za 2.457 osuđenika, ili u čak 60,2 odsto slučajeva. Od toga, u većini slučajeva riječ je o uslovnoj kazni zatvora.

Pritom su u sudovima izrečene i 854 novčane kazne, što znači da je ova sankcija primjenjivana u 20,9 odsto slučajeva.

"Najčešće su osuđivane osobe starosti od 30 do 39 godina. Među osuđenima je i 261 žena", naveli su iz Republičkog zavoda za statistiku.

Iskustva iz pravosudnih institucija pokazuju da čekić koji sudije koriste mnogo više "boli" u višim, nego u osnovnim sudovima, gdje se inače rješavaju "sitniji" predmeti.

Najčešće primijenjena krivična sankcija lani je bila uslovna kazna

Tanja Bosančić, sekretar Osnovnog suda u Prijedoru, potvrdila je da je ta pravosudna institucija prošle godine, kada je riječ o krivičnom referatu, donijela 444 presude, od čega je u osuđujućim u 82 slučaja izrečena kazna zatvora.

"Novčana kazna izrečena je u 208 slučajeva. Uslovna osuda izrečena je u 239 presuda, od čega uslovna novčana kazna 121 put, a uslovna kazna zatvora u 118 slučajeva", precizirala je Bosančićeva.

Gordana Čavić, službenik za informisanje Osnovnog suda u Prnjavoru, naglašava da je u tom sudu prošle godine izrečeno 28 zatvorskih, te 26 novčanih kazni, kao i 52 uslovne osude.

"Zatvorske kazne su najčešće izricane za krivična djela krađa, tjelesna povreda, ugrožavanje javnog saobraćaja te prevara", naglasila je Čavićeva.

U Okružnom sudu Banjaluka lani je, kako je potvrdio Jefto Usorac, sekretar Suda, donesena 61 osuđujuća presuda u krivičnom postupku.

Prema podacima koje nam je dostavio, u 40 predmeta riječ je o presudama u kojima su izrečene samo zatvorske kazne. Osim toga, bilo je i predmeta u kojima je osuđenom, pored zatvora, izrečena i novčana kazna, kao i oduzimanje imovine.

Prema podacima iz Okružnog suda Banjaluka, u širokoj lepezi krivičnih djela za koja su osuđeni kažnjeni zatvorskim kaznama, nalaze se i silovanja, razbojništva, teška ubistva i ubistva, kao i zelenaštva.

Tu su još, između ostalog, i nedozvoljena proizvodnja i promet opojnih droga, organizovani kriminal, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja, primanje mita, te pranje novca.

Prošlogodišnje sankcije za osuđenike u RS

15 sudskih opomena

752 zatvorske kazne

854 novčane sankcije

2.457 uslovnih kazni

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE